Pozyskanie inwestora dla obuwniczo-odzieżowej grupy e-commerce eObuwie, kontrolowanej przez CCC, to obecnie jedna z najważniejszych spraw dla polkowickiej grupy obuwniczej założonej przez Dariusza Miłka. Zgodnie z zapowiedziami zarządu, przed świętami Bożego Narodzenia powstać miała krótka lista chętnych, by objąć udziały w tym największym polskim sklepie internetowym z butami i akcesoriami. Czy powstała – firma jak na razie milczy. Dziś w nocy przy okazji publikacji wstępnych danych finansowych za ostatni kwartał 2020 r. CCC poinformowało natomiast, że w tym kwartale chce uzgodnić z inwestorem warunki umowy.

„Grupa kontynuuje, komunikowane już uprzednio, prace i analizy dotyczące zapewnienia na poziomie eobuwie.pl odpowiedniego kapitału dla wykorzystania szans rynkowych w segmencie e-commerce. Jednym z rozwiązań jest pozyskanie dla eobuwie.pl nowego inwestora mniejszościowego, który zasiliłby spółkę nowym kapitałem w wysokości ok. 0,5 mld zł. W ramach takiej transakcji nie jest wykluczone zbycie przez CCC niewielkiego pakietu istniejących akcji eobuwie.pl, przy założeniu utrzymania przez Grupę pakietu większościowego, który pozwoli na utrzymanie pełnej konsolidacji wyników eobuwie.pl'" – czytamy. Zarząd pod kierunkiem Marcina Czyczerskiego zapewnił też, że żadne wiążące decyzje nt. transakcji nie zapadły. „Grupa szacuje, iż prowadzone prace i analizy pozwolą jej na podjęcie odnośnych decyzji i uzgodnienie warunków transakcji w I kw. 2021 r." - podało CCC.

Według szacunków zarządu CCC, w IV kwartale 2020 r. grupa eObuwie (należą do niej sklepy eobuwie.pl i modivo.pl) odnotowało 721 mln zł przychodu, o 61 proc. więcej niż przed rokiem, a zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) wyniosła 76 mln zł, co oznacza poprawę o 230 proc. rok do roku. Marża EBITDA wyniosła 10,5 proc., o 5,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2019 r.

Eobuwie.pl powiększało w tym czasie przychody w czterech regionach geograficznych: w Polsce (o 33 proc.), w Europie Środkowowschodniej z pominięciem Polski (wzrost o 55 proc. do 307 mln zł, nominalnie największy, bo o 109 mln zł), w Europie Północno-Zachodniej (o 140 proc. do 72 mln zł) oraz na południu kontynentu (o 152 proc. do 106 mln zł).

Krajami, gdzie przychody eobuwie.pl rosły najszybciej były w tym czasie Niemcy, Grecja i Włochy.

Część wzrostu eobuwie.pl zawdzięcza zwykle rozwojowi biznesu stanowiącego nowoczesną odmianę stacjonarnego handlu detalicznego, ale nie tym razem. Choć liczba sklepów off-line platformy wynosiła w końcu czwartego kwartału 25, o 6 więcej niż w 2019 r., a ich łączna powierzchnia była o 44 proc. większa niż rok wcześniej, to przyniosły one 23 mln zł przychodu, czyli tyle samo co rok wcześniej. Wśród sklepów tych jest także salon Modivo, internetowej platformy odzieżowej prowadzonej przez eobuwie.pl.

W IV kw. ub.r. grupa CCC notowała wzrosty z handlu internetowego także poza eObuwiem. Aplikacje i e-sklepy pod szyldem głównym uzyskały 123 mln zł (o 103 mln zł więcej rok do roku), marka DeeZee wypracowała 21 mln zł przychodu (wzrost o 11 mln zł, czyli 110 proc.), a spadły obroty z e-commerce Gino Rossi (do 4 mln zł, o 20 proc.).

W sumie e-commerce (razem z eObuwiem) odpowiadał w minionym kwartale za 52 proc. łącznych przychodów grupy CCC – wynika z naszych szacunków.

Tradycyjne sklepy wszystkich marek CCC uzyskały w tym samym czasie 719 mln zł przychodu, o 35 proc. mniej niż rok wcześniej. To bilans wyników punktów otwartych, zamkniętych (na czas lockdownu) i likwidacji 23 sklepów Gino Rossi. Porównywalne sklepy otwarte w IV kwartale zanotowały 12-proc. spadek przychodów – podało CCC. W końcu grudnia grupa prowadziła 1060 sklepów, o 3 mniej niż rok wcześniej.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Sprzedaż hurtowa przyniosła 58 mln zł, o 57 proc. więcej rok do roku. Ogółem przychody grupy CCC urosły rok do roku o 2 proc. do 1,62 mld zł, zysk brutto na sprzedaży obniżył się o 4 proc. do 743 mln zł, EBITDA skurczyła się o 58 proc. do 117 mln zł, a zamiast zysku operacyjnego była strata 31 mln zł.

- Jeśli chodzi o główne pozycje rachunku zysków i strat CCC to wyniki grupy, okazały się być poniżej moich oczekiwań – mówi Konrad Grygo, analityk w Erste Group. - Zakładałem zysk operacyjny, a nie 31 mln zł straty - podaje.

- Niemniej, w mojej ocenie oczy inwestorów zwrócone są głównie na kanał e-commerce, który pokazał bardzo dobre wyniki. Biorąc te dwa czynniki pod uwagę oceniłem wyniki neutralnie – mówi specjalista. Jego zdaniem, gdy galerie handlowe zostaną otwarte CCC będzie znowu generować zysk operacyjny.

O godz. 10.15 kurs akcji CCC nie zmienił się wobec poniedziałkowego zamknięcia. Papier kosztował 87,3 zł.