Leroy Merlin w Rosji schowa się za nową nazwą. Zdumiewające tłumaczenie

Francuska sieć handlowa skompromitowana w oczach wielu klientów w Unii trzymaniem się rynku kraju-agresora, ogłosiła zmianę nazwy. Leroy Merlin zniknie z Rosji, a pojawi się Lemana PRO.

Publikacja: 18.06.2024 17:40

Leroy Merlin w Rosji schowa się za nową nazwą

Leroy Merlin w Rosji schowa się za nową nazwą

Foto: PAP/EPA

Rebranding będzie przebiegał w kilku etapach i zakończy się w 2025 roku. Nowa nazwa „Lemana PRO” odzwierciedla wszystkie kluczowe priorytety firmy:

LE - LIDER (francuski) - lider rynku,

Ma - MAISON (francuski) - dom, przestrzeń,

Na - NATURA (francuski) - odpowiedzialność środowiskowa i społeczna,

PRO - skupienie się na profesjonalistach z zakresu budownictwa i remontów domów, proaktywne podejście i projektowanie rozwiązań dla klientów" - cytuje komunikat grupy gazeta RBK.

Gigantyczne zarobki Leroy Merlin w Rosji

Właściciel Leroy Merlin, francuska grupa ADEO, od początku rosyjskiej wojny była powszechnie krytykowana za kurczowe trzymanie się rosyjskiego rynku. Klienci w wielu krajach, w tym w Polsce zaczęli bojkotować hipermarkety budowlane sieci i przenieśli się do konkurencyjnej brytyjskiej Castoramy.

Czytaj więcej

Leroy Merlin idzie na przeczekanie. Nie zamierza przestać zarabiać w Rosji

W marcu 2023 r Francuzi ogłosili plany przekazania biznesu w Rosji w ręce zarządu rosyjskiego oddziału. Szczegółów „przekazania" nie ujawniono. Grupa zapewniała, że ​​zmiana nie będzie miała wpływu na biznes ani w relacjach z partnerami i klientami, ani na pracę pracowników. Kreml przyjął to bardzo życzliwe. Wiceminister przemysłu i handlu Wiktor Jewtuchow nazwał decyzję ADEO „cywilizowaną i rozsądną”. Zapewnił, że władze pomogą „rosyjskim menedżerom w rozwiązaniu wszystkich pojawiających się problemów”.

W marcu 2024 roku oddział Leroy Merlin w Rosji zmienił nazwę podmiotu prawnego w ramach przeniesienia spółki do Le Monlid LLC. Spółka jest zarejestrowana w podmoskiewskich Mytiszczach. Na czele oddziału rosyjskiego stoi jednak wciąż menadżer z Francji - Laurent Defassier, który objął stanowisko dyrektora generalnego w lipcu 2019 r. Zyski też zapewne zasilają całą grupę, jak to jest w wypadku austriackiego sponsora rosyjskiej wojny - banku Raiffeisen. A podatki trafiają do wojennego budżetu Kremla.

A Leroy Merlin zarabia na rozpętanej przez Kreml wojnie ogromne kwoty. Według rankingu Forbes’a największych firm zagranicznych w Rosji na rok 2022 francuska sieć była na pierwszym miejscu. Przychody miały wynieść 529,7 mld rubli (dziś to 6,1 mld dol.). Sama firma nie ujawniła danych finansowych.

Rebranding będzie przebiegał w kilku etapach i zakończy się w 2025 roku. Nowa nazwa „Lemana PRO” odzwierciedla wszystkie kluczowe priorytety firmy:

LE - LIDER (francuski) - lider rynku,

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Udział Polski w Expo 2025 w Osace to szansa dla rodzimych firm
Handel
Zaskakujące poparcie młodych dla zakazu handlu alkoholem
Handel
Lidl z Biedronką zmuszają inne sieci do organizowania promocji
Handel
Polacy rzucili się na letnie wyprzedaże w internecie. Firmy narzekają na duże zwroty
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Handel
Sprzedaż detaliczna wzrosła zaskakująco słabo. Co się dzieje?