Electrolux nie wjedzie do Rosji przez Chiny

Zachodni producenci sprzętu AGD zaczęli blokować dostawy swoich towarów do Rosji poprzez tzw. import równoległy, czyli przez kraje trzecie. W umowach wpisują zakaz reeksportu. Sprawdzają też sprzedaże na platformach internetowych.

Publikacja: 15.03.2024 14:42

Zachodni producenci sprzętu AGD zaczęli blokować dostawy swoich towarów do Rosji poprzez tzw. import

Zachodni producenci sprzętu AGD zaczęli blokować dostawy swoich towarów do Rosji poprzez tzw. import równoległy

Foto: Bloomberg

Szwedzka Grupa Electrolux (Electrolux, Zanussi, AEG) blokuje import równoległy – powiedział Siergiej Li, dyrektor generalny M.Video-Eldorado, na konferencji poświęconej wynikom finansowym grupy. - Grupa Electrolux także uważnie monitoruje, czy produkty jej marek nie trafiają do Rosji – potwierdził Li.

Chiński odkurzacz zamiast szwedzkiego

Dmitrij Lewin z Marvel Distribution przyznał, że szwedzki producent stara się blokować umieszczanie swoich produktów na platformach sprzedażowych. Dostawy w ramach importu równoległego monitoruje także Groupe SEB (marki Tefal, Braun, Rowenta), dodał Lewin.

Czytaj więcej

Electrolux sprzedał biznes w Rosji miejscowemu kierownictwu

„W ciągu ostatnich dwóch lat zaobserwowaliśmy wzrost udziału nowych marek na rynku rosyjskim, przede wszystkim z Chin, Turcji i krajów Euro-Azjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (Rosja, Białoruś, Armenia, Kirgistan, Kazachstan), na tle malejącej obecności szeregu innych (znanych) producentów” – powiedział gazecie RBK dyrektor handlowy M.Video-Eldorado Oleg Murawiow.

Electrolux zakończył swój biznes w Rosji po rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym samym czasie wielu innych zachodnich producentów zaprzestało dostaw. Na ich miejsce rosyjscy importerzy wstawili wyroby chińskie, które jednak nie sprostały jakościowo oczekiwaniom rosyjskich klientów.

Electrolux sprzedał rosyjski biznes lokalnemu kierownictwu, zabierając wszystkie swoje marki z rosyjskiego rynku. Nowy właściciel, firma E.Kampany, zdecydował się na uruchomienie własnej marki o nazwie Vard.

Czytaj więcej

Rosja wprowadza „alternatywne” sposoby importu, żeby ominąć sankcje

Alternatywne kanały dostaw

Rozmówcy gazety RBK przyznali, że zagraniczne firmy wprowadziły do umów z partnerami z innych krajów, gdzie są oficjalnie reprezentowane, zakaz reeksportu towarów do Rosji. Na firmy i osoby naruszające warunki umowy producenci nakładali kary już w 2022 r, ale były to przypadki sporadyczne. Teraz coraz więcej zachodnich firm zabrania w umowach reeksportu produkcji do Rosji. A potem monitoruje wykonanie kontraktów i nakłada kary umowne.

Mechanizm tzw. importu równoległego Kreml wprowadził latem 2022 roku. Jak stwierdziło ministerstwo przemysłu i handlu, środek nie oznacza legalizacji podróbek znanych marek, ale import towarów oryginalnych, poprzez „alternatywne kanały dostaw”.

Czytaj więcej

Pralki i lodówki z Europy przerabiane na czołgi i rakiety? Rosji pomagają sąsiedzi

Na liście znajdują się produkty i materiały setek zagranicznych marek, które odmówiły dostaw swoich produktów do Rosji. Lista była wielokrotnie korygowana. Rosyjski reżim sam oszacował wielkość importu równoległego w ciągu dwóch lat na 70 miliardów dolarów. Tych danych nie można jednak w żaden sposób zweryfikować.

Szwedzka Grupa Electrolux (Electrolux, Zanussi, AEG) blokuje import równoległy – powiedział Siergiej Li, dyrektor generalny M.Video-Eldorado, na konferencji poświęconej wynikom finansowym grupy. - Grupa Electrolux także uważnie monitoruje, czy produkty jej marek nie trafiają do Rosji – potwierdził Li.

Chiński odkurzacz zamiast szwedzkiego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Brexit uderza w import żywności. Brytyjczycy narzekają na nowe przepisy
Handel
Kanadyjski rząd chce ściągnąć dyskonty. Na liście właściciele Biedronki i Lidla
Handel
VAT uderzył, ceny rosną już mocniej niż w marcu
Handel
Francja: Shrinkflacja to oszustwo. Rząd z tym kończy
Handel
Biden chce uderzyć w Chiny. Wzywa do potrojenia ceł na metale