Amazon ogłasza kolejne ogromne zwolnienia

Pracę ma stracić kolejne 9 tys. osób, podczas gdy dopiero co firma pożegnała się z aż 18 tys. zatrudnionych.

Publikacja: 20.03.2023 17:32

Amazon ogłasza kolejne ogromne zwolnienia

Foto: David Paul Morris/Bloomberg

W notatce wysłanej do pracowników dyrektor generalny Andy Jassy napisał, że Amazon zwolni kolejne 9 tys. pracowników w nadchodzących tygodniach. To kolejna runda wielkich zwolnień, wcześniejsza rozpoczęła się w listopadzie i trwała do stycznia, co dotknęło ponad 18 tys. pracowników. Obecne zwolnienia dotkną najmocniej takich pionów jak przetwarzanie w chmurze Amazon, reklama, zasoby ludzkie i transmisje na żywo na Twitchu.

Amazon podjął decyzję o zwolnieniu większej liczby pracowników, ponieważ chce zmniejszyć koszty. – Wzięto pod uwagę sytuację gospodarczą, a także niepewność co do najbliższej przyszłości – napisał Andy Jassy. Firma właśnie zakończyła drugą fazę swojego rocznego procesu budżetowania, a zgodnie z notatką nadrzędnym założeniem corocznego planowania w tym roku było dążenie do odchudzenia, a jednocześnie dokonywanie tego w sposób, który umożliwia firmie nadal solidne inwestowanie w długoterminowe doświadczenia klientów.

Czytaj więcej

Szał kadrowych cięć ogarnął branżę technologiczną

Amazon przechodzi największe zwolnienia w historii firmy po tym, jak wpadł podobnie jak inne firmy internetowe w szał zatrudniania podczas pandemii. W efekcie boomu w e-handlu i usługach online zatrudnienie wzrosło do ponad 1,6 miliona na koniec 2021 r., w porównaniu z 798 tys. w czwartym kwartale 2019 r.

Jassy przechodzi również szeroki przegląd wydatków firmy, ponieważ firma liczy się ze spowolnieniem gospodarczym i spowolnieniem wzrostu w swojej podstawowej działalności detalicznej. Amazon zamroził zatrudnienie pracowników korporacyjnych, ograniczył niektóre projekty eksperymentalne i spowolnił rozwój magazynów.

Chociaż firma zamierza w tym roku działać odchudzona, Jassy powiedział, że pozostaje optymistą co do „największych biznesów” firmy, handlu detalicznego i Amazon Web Services, a także innych, nowych działów, w które nadal inwestuje.

Handel
Znów częściej robimy zakupy, zwłaszcza w piątki
Handel
Amerykańska sieć handlowa zwolniła pracowników za interwencję w napadzie
Handel
Brytyjskie supermarkety walczą z marnowaniem mleka. Wprowadzają ważną zmianę
Handel
Ruszają sezonowe Żabki w turystycznych miejscowościach
Handel
Niemiecki koncern chciałby odkupić swój rosyjski biznes. Stawia warunki