Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) podaje, że niemiecki eksport towarów do Rosji spadł w porównaniu z 2021 rokiem o 45,2 proc. do 14,6 mld euro. W rankingu głównych kierunków niemieckiego eksportu Rosja spadła z 15. na 23. miejsce w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rosja do drugiej połowy roku była ważnym dostawcą energii dla Niemiec. Wojna na Ukrainie doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen importu energii. W efekcie wartość niemieckiego importu z Rosji wzrosła w 2022 roku o 6,5 proc. do 35,3 mld euro. Ilość towarów importowanych z Rosji spadła natomiast o 41,5 proc. W konsekwencji Rosja spadła z 12. na 14. miejsce w rankingu największych dostawców towarów. Brakujący import energii z Rosji został częściowo zastąpiony dostawami z innych krajów Europy Wschodniej, w szczególności z Kazachstanu.

Czytaj więcej

Rosja naciska na OPEC+, by pompował mniej. Bez skutku

Natomiast Niemcy wyeksportowały na Ukrainę maszyny i pojazdy silnikowe o wartości 1,3 mld euro. Handel zagraniczny z krajami WNP gwałtownie wzrósł z powodu wojny na Ukrainie: ropa naftowa i gaz ziemny stanowiły ponad 80 proc. importu z tych krajów. Eksport pojazdów silnikowych do krajów WNP wzrósł ponad trzykrotnie w stosunku do roku poprzedniego