Usługa polega na dostawie w ciągu 15 minut od zamówienia artykułów trzymanych w tzw. darkstores - małych magazynach na terenie miasta, zaopatrujących wyłącznie klientów internetowych. Mogą z niej korzystać mieszkańcy Izraela i pod inną nazwą w Rosji - pisze Reuter.

- Yango Deli zawiesza stopniowo superszybkie dostawy artykułów spożywczych w Paryżu. Był to projekt pilotażowy z małą liczbą darkstores i nie osiągnął zakładanych przez nas założeń - poinformowała osoba z biura prasowego. Dodała, że londyńską częścią firmy interesują się inne. - Superszybka dostawa w Londynie jest bardzo konkurencyjna, widzimy znaczne zainteresowanie tamtejszą działalnością także ze strony podobnych podmiotów - powiedziała i zastrzegła, że nie może podać więcej szczegółów.

Czytaj więcej

Rosyjski konkurent Google ma kłopoty. Nie ma jak spłacić długów

Rozmowy o likwidacji działalności w Paryżu zaczęto latem 2021, kontynuowano je na początku lutego. W Londynie ta usługa pojawiła się jesienią, Yango Deli szuka różnych scenariuszy, jednym z nich jest możliwa sprzedaż, aby zachować to, co dotąd osiągnięto. Londyńską działalność prowadzi brytyjska firma Deli Int'l. Firma ma 5 magazynów z 2500 sztukami artykułów, obsługuje ok. 40 proc. klientów, o 1,5 raza więcej od średniej na rynku według jej własnych wyliczeń.

Yandex, zarejestrowana w Holandii i notowana na giełdzie w USA uniknęła dotąd zachodnich sankcji, podobnie jak jej filie. Poprzedni wiceprezes Tigran Chudawerdian odszedł po objęciu go sankcjami przez Unię Europejską. Unia krytykowała tę firmę za ostrzeganie rosyjskich użytkowników jej wyszukiwarki szukających informacji o Ukrainie, że są niewiarygodne. Zawieszenie obrotu jej akcjami na giełdzie Nasdaq sprawiło, że firma nie ma pieniędzy na wykupienie swych obligacji zamiennych na udziały.