Francja chce stworzyć „handlową oś" z Europy do Chin przez Rosję.

- Przechodzimy od świata, w którym rządzą stosunki transatlantyckie, do bardziej zbalansowanych relacji - mówił Bruno Le Maire francuski minister gospodarki i finansów w wywiadzie dla Wall Street Journal.

Francuz skrytykował Waszyngton za eksterytorialne sankcje, zabraniające zachodnim firmom, pracującym w USA, współpracy z Rosją. Wiadomo, że francuskie koncerny, szczególnie energetyczny Total, uczestniczy w wielu rosyjskich przedsięwzięciach, m.in. zainwestował w zakłady skraplania gazu Jamal LNG. Natomiast Engie wspiera Gazprom w projekcie rozbudowy gazociągu północnego.

Na razie jak przyznał minister, nie ma mowy o osłabieniu antyrosyjskich sankcji Unii, z powodu „warunków zewnętrznych" (Rosja nie realizuje tzw. porozumień mińskich). Przyznał, że oba kraje Rosja i Francja powinny rozwijać współpracę w ramach sankcji i być gotowe na ich zniesienie.

Według wyliczeń agencji Nowosti, wymiana handlowa Rosja-Unia zmniejszyła się w latach 2013-2016 o 51,6 proc. Główny unijny partner handlowy Rosji - Niemcy zmniejszył obroty o 45,7 proc., Francja o 40 proc., Wielka Brytania o 57,9 proc., Szwecja o 53,5 proc. a opanowany przez rosyjski biznes Cypr - o 82,3 proc.

Stosunkowo nieduże spadki w obrotach zanotowały USA. Kraj ten nie zalicza się do kluczowych partnerów handlowych Rosji. Eksport USA do Federacji spadł z 16,5 mld dol. do 10,9 mld dol. a import z 11,2 mld dol. do 9,2 mld dol.

Jeżeli chodzi o Polskę to w nasz eksport do Rosji w 2013 r wynosił 8,3 mld dol., by w trzy lata później spaść do 3,9 mld dol. Natomiast import z Rosji, gdzie kupujemy głównie surowce energetyczne, zmniejszył się z 19,6 mld dol. do 9,1 mld dol. Saldo wciąż jest więc po stronie rosyjskiej ale niemal dwa razy niższe aniżeli w 2013 r.

Łączne obroty z Rosją krajów, które przyłączyły się do antyrosyjskich sankcji wynosiły w 2013 r 488,9 mld dol., natomiast w 2016 r - 236,2 mld dol.