Te ograniczenia to kolejne rozszerzenie embarga handlowego, które zostało wprowadzone w 2016 roku. Zostało ono zatwierdzone uchwałą Rady Ministrów. Nowe ograniczenia wchodzą w życie 10 dni po publikacji.

Pełna lista produktów znajduje się w załączniku do dokumentu. Są na niej - pszenica, olej słonecznikowy, detergenty, papier gazetowy, tektura, papier toaletowy, serwetki, opakowania celulozowe, inne rodzaje papieru i tektury, opakowania tekturowe i papierowe, obrusy, drut ze stali stopowej, narzędzia wiertnicze i części zamienne do nich, osie i koła kolejowe.

Ukraina wprowadziła w 2020 roku środki zakazujące importu rosyjskich produktów w kwocie odpowiadającej 18 mld hrywien rocznie (2,56 mld zł).

Sankcyjną wojnę rozpoczęła Rosja przed pięciu laty zakazując importu m.in. ukraińskich słodyczy i serów żółtych. Potem sankcje były kilka razy zwiększane. Ostatni raz w lutym tego roku Rosja rozszerzyła sankcje gospodarcze wobec Ukrainy. Na rosyjskiej czarnej liście przybyło 9 firm ukraińskich, co łącznie daje znalazły się 84 firmy objęte zakazem handlu z Rosją. Są to trzy firmy i dwie spółki zależne z Odessy, dwie firmy z Dniepru, a także osoby prawne zarejestrowane w Połtawie i Panamie.