Walmart, największy prywatny pracodawca w Stanach Zjednoczonych, od dziesięcioleci wypłaca premie swoim około 1,2 mln pracowników sklepów w zależności od wydajność sklepu. Koniec wypłacania premii styczniowych może oznaczać dla wielu pracowników sieci handlowej znacznie niższe wynagrodzenia roczne.

Walmart zapewniał, że zniesienie premii kwartalnych nie wpłynie na pensje pracowników i nie zniweluje podwyżki płac. Firma zapewniła, że premie zostaną włączone do wyższej stawki godzinowej pracowników. Walmart wypłacił również pracownikom dodatkowe premie za pracę podczas pandemii.

Rzeczniczka prasowa Walmart Anne Hatfield napisała w e-mailu do telewizji CNN, że "przytłaczająca większość" pracowników sieci jest zadowolona ze zmiany wynagrodzenia, ponieważ "stawka godzinowa jest najważniejszą częścią ich wynagrodzenia, a dodając premię do ogólnej podwyżki, współpracownicy otrzymują stałą, przewidywalną płacę”.

Minimalna stawka Walmartu wyniesie 12 dolarów za godzinę począwszy od 25 września - poinformowała firma w zeszłym tygodniu. W sieciach takich jak Target czy Amazon stawka godzinowa to obecnie 15 dolarów. Jednak według danych Walmartu średnia stawka godzinowa tej firmie wynosi obecnie 16,40 dolarów.

Walmart oraz inne duże sieci handlowe w USA podnoszą płace, rozszerzają świadczenia i oferują premie dla nowych pracowników, aby przyciągnąć ludzi na coraz trudniejszym rynku pracy.

Amazon zapowiedział, że zaoferuje pokrycie czteroletniego czesnego dla większości swoich około 750 tys. pracowników godzinowych w Stanach Zjednoczonych, po tym jak podobne oferty dla pracowników ogłosił Walmart i Target.