Jak podała firma, sprzedaż w sieci Biedronka wyniosła w 2018 roku 11,7 mld euro (48,1 mld zł). Oznacza to wzrost rok do roku o 5,6 proc. w euro i 5,8 proc. w złotych. To dynamika gorsza niż rok wcześniej – Biedronka w 2017 roku odnotowała wzrost sprzedaży o ponad 13 proc.

Czytaj także: Moja Biedronka rozbiła bank. Łódź korzysta najbardziej 

41 proc. przychodów w 2018 r. przypadało na marki własne sieci. Z kolei 39 proc. produktów sprzedawanych było w ramach promocji (to o 6 proc. więcej niż w 2017 r.).

Jako jeden z czynników wpływających mocno na działalność firmy koncern wskazuje zakaz handlu w niedziele. W 2018 r. było o 21 dni handlowych mniej. – Dostosowanie się do nowego prawa wymagało znacznie większego wysiłku organizacyjnego, niż się spodziewaliśmy. Ale działamy w takich warunkach, jakie narzuca prawo – powiedział Pedro Soares dos Santos. 

Czytaj także: Blik hitem w Biedronce. Mnóstwo klientów z niego korzysta 

Z kolei nowe propozycje socjalne zaprezentowane niedawno przez PiS prezes Jaronimo Martins ocenia jako interesujące, ale nie spodziewa się dużego ich wpływu na biznes, którym kieruje, bo „ilość pieniędzy przeznaczanych na żywność jest ograniczona". – Ludzie wydadzą te pieniądze raczej na wizytę w restauracjach czy podróże niż na zakupy w Biedronce – powiedział.

Biedronka planuje wciąż otwierać nowe sklepy. Placówek takich jak dotychczasowe powstanie w 2019 r. około 100 (choć 40 sklepów zostanie jednocześnie zamkniętych). Do tego otwartych zostanie 50 sklepów nowego typu – o mniejszej powierzchni i ograniczonym asortymencie. – Dla naszych klientów ważne są korzystne ceny i bliskość sklepu, dlatego chcemy uruchamiać również mniejsze placówki, do 400 mkw., w miejscach, gdzie nie da się otworzyć dużego sklepu – powiedział.