Mieszkańcy krajów skandynawskich wykazują powściągliwość w planowaniu wydatków związanych z nowymi technologiami, podczas gdy mieszkańcy krajów Europy Południowej są bardziej skłonni do zakupu nowych urządzeń.
Aż 41 proc. Włochów, 31 proc. Hiszpanów i 30 proc. Greków zadeklarowało chęć zakupu nowego telefonu komórkowego w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Liczby są zaskakująco wysokie, zważywszy na nie najlepszą koniunkturę gospodarczą w tej części Europy. Co więcej, odsetek osób planujących nowe wydatki na urządzenia mobilne wśród mieszkańców krajów Europy Południowej jest znacznie wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 21 proc. Kraje skandynawskie wykazują największą powściągliwość w wydatkach: tylko 13 proc. Finów i 14 proc. Duńczyków w najbliższym kwartale planuje zakup telefonu komórkowego. W kategorii telefonów komórkowych Polska nie odbiega mocno od średniej europejskiej - w najbliższym kwartale co czwarty badany Polaków planuje nabyć nowy model.
Przyczyny zakupów są różne, ale przeważa chęć posiadania urządzenia o lepszych parametrach - tak przyznało 29,9 proc. respondentów spośród tych, którzy wyrazili zamiar zakupu nowego telefonu komórkowego. 29,5 proc. tej grupy odpowiedziało, że obecnie posiadany produkt nie działa tak dobrze, jak powinien, co skłania ich do kupna nowego urządzenia.
Podobne tendencje ujawniają się w przypadku innych rodzajów sprzętu elektronicznego. W nadchodzącym kwartale trzykrotnie więcej konsumentów we Włoszech niż w innych krajach europejskich planuje zakup nowych telewizorów oraz urządzeń do sprzątania i gotowania. Tablet zamierza nabyć 26 proc. Włochów i 18 proc. Greków - to znacznie wyższy wynik w porównaniu z całą Europą, gdzie średnia wynosi zaledwie 11 proc. W kwestii zakupu tego typu sprzętów elektronicznych Polska zbliża się do średniej europejskiej: 10 proc. Polaków planuje nabyć tablet w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Tyle samo osób chce zakupić nowy telewizor, a odpowiednio 9 i 11 proc. planuje nabyć urządzenia do gotowania i sprzątania.
Obecnie 98 proc. europejskich gospodarstw domowych posiada przynajmniej jeden telefon komórkowy, komputer stacjonarny lub laptop, telewizor i urządzenie gospodarstwa domowego. W europejskim domach znajduje się średnio 19 urządzeń elektronicznych, czyli o jedno więcej niż w 2014 r. Jednocześnie wzrósł czas spędzany przy użyciu tychże sprzętów – konsumenci korzystają z urządzeń elektronicznych przez 8 godzin dziennie (wzrost o 0,3 godziny). Nieco inaczej wygląda sytuacja w Polsce. W przeciętnym gospodarstwie domowym znajduje się 18 urządzeń elektronicznych. Tylko 1 proc. gospodarstw nie posiada telefonu komórkowego, 3 proc. nie ma komputera a w 5 proc. domów nie znajduje się żaden telewizor.