„Jestem pewien, że spowolnienie naszej gospodarki może zostać zatrzymane po wakacyjnej przerwie i że od października niemiecka gospodarka może znów zacząć rosnąć" - powiedział w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" minister Peter Altmaier.

Czytaj także: Nowa pomoc niemieckiego rządu dla gospodarki

W 2020 roku niemiecka gospodarka skurczy się o 6 proc., ale w 2021 roku możliwy jest wzrost o co najmniej 5 proc. - uważa minister gospodarki i zapowiedział, że jego celem jest powrót do rekordowo niskiego poziomu bezrobocia sprzed spowolnienia wywołanego pandemią koronawirusa. Ten cel chce Altmaier osiągnąć do 2022 roku. Jednak do października rząd w Berlinie liczy się z tym, że bezrobocie będzie rosło.

Jednak zdaniem Petera Altmaiera jest jeden niepokojący go faktor: sytuacja w USA. Jeśli pandemia koronawirusa nie zostanie prędko opanowana w Stanach Zjednoczonych, jeśli pandemia wyrwie się spod kontroli, to odbije się to nie tylko na amerykańskiej, ale także na światowej gospodarce.

Peter Altmaier skrytykował także decyzje prezydenta Donalda Trumpa, który zdecydował się na wykupienie całego zapasu leku Remdesivir, który pomaga w leczeniu pacjentów z poważnym przebiegiem COVID-19 i skraca proces leczenia oraz zmniejsza ryzyko śmierci. - Solowe akcje w walce z koronawirusem nikomu się nie przysłużą - powiedział w wywiadzie Altmaier i dodał, że wykupywanie zapasów leku oraz "monopolizowanie" szczepionek to "szczególnie zły pomysł".

Minister Altmaier powiedział w wywiadzie, że ma nadzieje, iż amerykański prezydent zdaje sobie sprawę z tego, że tylko wspólnie uda się zapanować nad pandemią koronawirusa.