- Wolne tempo globalnej reakcji na pandemię oznacza, że jesienią 2021 roku nie będzie pełnego powrotu normalności – powiedział Gates w wywiadzie wideo dla serwisu Yahoo Finance.

Bill Gates, założyciel Microsoft, od lat ostrzegał przed możliwością wybuchu pandemii. W 2014 roku w wywiadzie dla TED powiedział wprost: "Następna pandemia? Nie jesteśmy na nią gotowi". Niestety amerykańskie władze w marcu 2020 roku, sześć lat później nie były gotowe na pandemię koronawirusa SARS-COV-2.

Gates ostro skrytykował także działania obecnej administracji Donalda Trumpa, która zdecydowała wycofać się z członkostwa w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do czerwca 2021 roku. Nazwał ten ruch "niebezpiecznym".

Epidemia koronawirus w USA nie ustępuje. Według ekspertów ten kraj przeżywa właśnie trzecią falę zakażeń, a kolejne stany raportują o gwałtownie zwiększającej się liczbie infekcji.

„Niestety, jesienią liczba przypadków i zgonów znowu wzrośnie" - powiedział Gates Yahoo Finance. „A powodem, dla którego te liczby są tak wysokie, jest częściowo to, że nasza odpowiedź była bardzo słaba" - dodał.

Mimo to Gates jest markowanym optymistą i uważa, że jesienią 2021 roku sytuacja zacznie się poprawiać, chociaż nie ma szans na powrót do sytuacji sprzed pandemii. I wciąż będzie istniało ryzyko, że wirus wróci. Na poprawę sytuacji może mieć zbawienny wpływ dopuszczenie do użycia szczepionki przeciwko Covid-19. Prawdopodobnie do jesieni przyszłego roku już będzie gotowa. Zapytany o to czy jest możliwy scenariusz, że do jesieni 2021 wciąż nie będzie skutecznej szczepionki odparł, że prawdopodobieństwo jest "bardzo bardzo małe".

Jednak według Billa Gatesa na pełny powrót do pełnej normalności społeczeństwa i gospodarki będą musiały jeszcze długo poczekać.