Długa lista lęków Polaków związanych ze zdarzeniami losowymi

Zdrowie, utrata zdolności do pracy, konflikty zbrojne, wzrost cen i wysoka inflacja – te kwestie budzą w nas największy niepokój. Od innych Europejczyków wyróżnia nas gorsze zabezpieczenie przed konsekwencjami nieoczekiwanych wydarzeń życiowych.

Aktualizacja: 11.07.2024 06:23 Publikacja: 11.07.2024 04:30

Czego boją się Polacy?

Czego boją się Polacy?

Foto: AdobeStock

BNP Paribas Cardif, firma ubezpieczeniowa z Grupy BNP Paribas, oraz Ipsos zapytały mieszkańców 21 krajów o ich największe obawy i potrzeby w zakresie zabezpieczenia przed różnymi zdarzeniami losowymi. Badanie „Protect & Project Oneself” przeprowadzono po raz trzeci. Wcześniejsze edycje miały miejsce w 2021 i 2019 r.

Największe obawy Polaków

Lista naszych lęków jest bardzo długa. Najczęściej niepokoimy się o stan naszego zdrowia. Blisko 70 proc. badanych boi się poważnych problemów zdrowotnych. Na kolejnym miejscu jest utrata dochodu (67 proc.). Odczuwamy też strach przed kradzieżą danych w internecie (66 proc.), wypadkiem (63 proc.), śmiercią (61 proc.), trwałym kalectwem (59 proc.) i hospitalizacją (58 proc.), a 56 proc. z nas obawia się utraty pracy. Ponad połowa badanych (54 proc.) boi się też depresji.

Czytaj więcej

Polacy boją się kryptowalut. Co piąty inwestor padł ofiarą oszustwa

Wysoki odsetek Polaków (wyższy niż w Europie) uważa, że nieoczekiwane wydarzenia życiowe, takie jak śmierć bliskiej osoby (63 proc. wskazań) oraz utrata pracy (59 proc.), nie pozwoliłyby im na utrzymanie obecnego poziomu życia. Dodatkowo utrata dochodu jest postrzegana przez ponad połowę Polaków (54 proc.) jako bardzo aktualne ryzyko, co jest zdecydowanie wyższym wynikiem niż w innych krajach Europy.

W tym roku po raz pierwszy w badaniu pojawiły się pytania o sytuację międzynarodową i konflikty na świecie. Martwią one 78 proc. ankietowanych Polaków. Również po raz pierwszy ankieterzy zapytali o obawę przed kradzieżą danych w internecie. Aż 66 proc. z nas jest świadomych zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem i jest to najczęściej wskazywana obawa po ciężkim zachorowaniu i utracie źródła dochodu. Co ciekawe, w porównaniu z badanymi w innych państwach europejskich mniej obawiamy się zmian klimatycznych (59 vs. 72 proc.).

Czytaj więcej

Hakerów się boimy, ale sami ich zapraszamy

– Lista powodów do zmartwienia Polaków jest długa i wiele z nich ma podobne i mocne nasilenie, jak w czasie pandemii. Najwięcej obaw dotyczy naszego zdrowia, co ma również przełożenie na niepokój związany z sytuacją finansową. Utrata zdolności do pracy, a do tego utrudniony dostęp do bezpłatnej służby zdrowia i wydatki na leczenie nie napawają Polaków optymizmem – komentuje Ewa Mach, dyrektorka departamentu marketingu i produktu w BNP Paribas Cardif w Polsce. – Nasze kolejne zmartwienia związane są ściśle z warunkami zewnętrznymi – konfliktami zbrojnymi, wzrostem cen i wysoką inflacją. Trwanie w stanie niepokoju i niepewności, ale też szybkie tempo życia doprowadzają z kolei do szeregu problemów ze zdrowiem psychicznym, stąd na przykład lęk przed zachorowaniem na depresję – dodaje.

Jesteśmy gorzej zabezpieczeni niż inni Europejczycy

Tylko 9 proc. Polaków uważa, że są dobrze zabezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń życiowych (w porównaniu z 12 proc. w innych krajach Europy) i są to przede wszystkim osoby w wieku 35–44 lata.

Czytaj więcej

Młodzi Polacy boją sie ryzyka i rynku finansowego

Ponad połowa badanych chciałaby być lepiej zabezpieczona w przypadku poważnej choroby, a 40 proc. – w przypadku niezdolności do pracy lub jej utraty. Aż o 7 pkt proc. (z 18 proc. w 2021 r. do 25 proc. obecnie) wzrosła potrzeba bezpieczeństwa w razie zachorowania na depresję. Co czwarty badany chciałby być lepiej chroniony w przypadku kradzieży jego danych w internecie i kradzieży samochodu.

– Wyniki naszego badania pokazują także, że Polacy nie czują się bezpiecznie, a w przypadku trudnych wydarzeń będą mieli problem z utrzymaniem standardu życia – mówi Ewa Mach.

Rośnie skłonność Polaków do zaciągania kredytu hipotecznego i brania pożyczek na zakup samochodu, rozpoczęcie działalności gospodarczej, na wakacje oraz finansowanie edukacji dzieci.

Czytaj więcej

Czego Polacy boją się najbardziej

Co ciekawe, Polacy mniej niż pozostali Europejczycy martwią się wzrostem stóp procentowych (57 proc. vs. 62 proc.), za to bardziej stresuje ich ryzyko braku możliwości spłaty kredytów. Znajomość produktów ubezpieczeniowych, które chronią kredytobiorców, nie jest powszechna. 34 proc. badanych nigdy nie słyszało o takim zabezpieczeniu. Blisko połowa słyszała o takiej możliwości, ale z niej nie korzystała.

Mimo tego Polacy widzą korzyści z posiadania produktów ubezpieczeniowych. Uważają, że ubezpieczenia pozwalają zabezpieczyć własność (twierdzi tak 82 proc. badanych), zapewniają poczucie bezpieczeństwa i spokój przy zaciąganiu kredytu lub pożyczki, umożliwiają realizację planów, zapewniają pewność i spokój ducha, chronią bliskich i umożliwiają utrzymanie poziomu życia (po 77 proc. wskazań) oraz zachęcają do realizacji założonych planów (75 proc.).

Czytaj więcej

Polacy nie boją się zwolnień. Bo wcale nie ma ich tak dużo

BNP Paribas Cardif, firma ubezpieczeniowa z Grupy BNP Paribas, oraz Ipsos zapytały mieszkańców 21 krajów o ich największe obawy i potrzeby w zakresie zabezpieczenia przed różnymi zdarzeniami losowymi. Badanie „Protect & Project Oneself” przeprowadzono po raz trzeci. Wcześniejsze edycje miały miejsce w 2021 i 2019 r.

Największe obawy Polaków

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Joe Biden poza wyścigiem o Biały Dom. Oto jak zareagują rynki
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Gospodarka
Dlaczego wielka finansjera z Wall Street woli Donalda Trumpa?
Gospodarka
EBOiR ma strategię dla Polski. Jest nowy priorytet
Gospodarka
Popłyną wielkie pieniądze z Unii dla Ukrainy. Ale jest jeden problem
Gospodarka
Zdążyć przed powtórką katastrofy. Rząd chce naprawić Odrę, ale ma długie terminy