Przedterminowe wybory we Francji. Szok w kołach gospodarczych i na rynkach w Europie

Decyzja prezydenta Emmanuela Macrona o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu wyborów 30 czerwca i 7 lipca wpędziła Francję w nieznaną sytuację gospodarczą i budżetową, zaszkodziła pozycji tego kraju na światowych rynkach, a dla wszystkich zainteresowanych była ogromnym szokiem.

Publikacja: 12.06.2024 09:33

Emmanuel Macron rozwiązał parlament

Emmanuel Macron rozwiązał parlament

Foto: REUTERS/Benoit Tessier/Pool

Nazajutrz po niespodziewanej decyzji prezydenta indeks giełdy paryskiej CAC 40 stracił 1,9 proc., 10-letnie obligacje francuskie zmniejszyły rentowność o 12 pb do 3,22 proc. wobec tylko 6 pkt i 2,67 proc. takich samych papierów niemieckich, euro osłabiło się o 0,48 proc. wobec dolara do 1,075.

Zdaniem wielu obserwatorów, posunięcie Macrona wpędziło Francję w gęstą mgłę niepewności gospodarczej i budżetowej — stwierdził dziennik „La Tribune”. — Te wybory będą mieć najpoważniejsze konsekwencje dla Francji, dla Francuzów, dla historii V Republiki — oświadczył w rozgłośni RTL minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire. Wezwał większość do sprecyzowania możliwie najbardziej jasnego projektu opartego na 3 filarach: władzy, niezależności gospodarczo-finansowej i obronie kultury narodowej.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama