Przebłyski poprawy w Niemczech. Jednak gospodarka za Odrą zmaga się z problemami

Eksport Niemiec poprawił się w listopadzie po 4 miesiącach spadku, podobnie zamówienia w przemyśle. Jednak ten rok będzie ciężki dla gospodarki.

Publikacja: 09.01.2024 16:53

Przebłyski poprawy w Niemczech. Jednak gospodarka za Odrą zmaga się z problemami

Foto: Bloomberg

Gospodarka Niemiec zanotowała pod koniec 2023 r. pewne oznaki poprawy. Eksport zwiększył się w listopadzie o 3,7 proc. do 131,2 mld euro — podał Destatis. To znacznie lepiej od prognoz analityków pytanych przez Reutera, którzy spodziewali się poprawy tylko o 0,3 proc. Najważniejsze, że jest to pierwszy wzrost po 4 miesiącach spadku, bo po 11 miesiącach eksport zmalał o 5 proc. Import zwiększył się o 1,9 proc. wobec października (ekonomiści spodziewali się 0,2 proc.), co dało większa nadwyżkę bilansu handlowego — 20,4 mld euro po 17,8 mld miesiąc wcześniej.

Czytaj więcej

Mniej oszczędności w niemieckim budżecie na 2024 r.

Wyraźnie poprawił się eksport do krajów Unii Europejskiej (o 5,4 proc.) i do strefy euro (o 5,3 proc.), bo w październiku zmalał odpowiednio o 2,7 i 1,9 proc. Na resztę świata przypadła poprawa o 1,8 proc. Największym rynkiem pozostały USA mimo spadku o 1,4 proc. Eksport do Chin wzrósł o 3,1 proc., tyle samo niemiecki import z tego kraju.

Drugą ważną informacją Destatisa jest wzrost o 0,3 proc. zamówień w niemieckim przemyśle, po spadku o 3,8 proc. w październiku i po kilku miesiącach ujemnej tendencji.

- Wzrost eksportu jest zawsze lepszy od każdego spadku, ta listopadowa poprawa jest raczej poprawą techniczną po długim okresie ogłaszania złych danych, a nie oznaką istotnej zmiany sytuacji — ocenił Carsten Brzeski, główny ekonomista działu makro w grupie ING.

Czytaj więcej

Znów wzrosło morale inwestorów w strefie euro

Niemiecka gospodarka zależy bardzo od eksportu, a ten jest związany z sytuacją geopolityczną na świecie. Szkodzi jej od dawna kilka czynników: zbyt wysokie ceny energii i stopy procentowe, trudności z ustaleniem budżetu, protesty rolników i kolejarzy, nie rozwiązane problemy strukturalne. Niemcom brakuje wykwalifikowanej siły roboczej — z oficjalnych prognoz wynika, że do roku 2035 w tym starzejącym się społeczeństwie zabraknie 7 mln ludzi do pracy. Ubiegły rok zakończył się recesją o 0,4 lub 0,5 proc., zależnie od źródeł. W tym roku wszyscy oczekują wzrostu, problemem jest tylko jego wielkość, bo różne źródła oceniają go od 0,5 proc. do 0,9 proc. Rząd jest największym optymistą, bo liczy na 1,3 proc.

Gospodarka
Polityka nadal rządzi w państwowych spółkach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Gospodarka
Kadrowa rewolucja wolniejsza niż za PiS, ale rekrutacja często pozorna
Gospodarka
Rząd Portugalii przed trudnym zadaniem
Gospodarka
MFW: światowa gospodarka solidna, ale może być lepiej
Gospodarka
Rosjanie atakują Ukrainę z wózków golfowych. Przemysł nie nadąża za stratami