Przewodniczący Dumy (niższa izba rosyjskiego parlamentu) Wiaczesław Wołodin ogłosił decyzję o wstrzymaniu płatności składek do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE za 2023 rok i ponownym zaliczeniu na ten rok składki, którą Rosja wpłaciła w 2022 roku.

Wołodin poskarżył się, że w roku, w których Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę, miało miejsce „utrudnianie ” pracy rosyjskiej delegacji w ZP OBWE. „Nie powinniśmy płacić za coś, w czym nie uczestniczyliśmy. Jeśli nie pozwolą nam pracować w tym roku, zażądamy zwrotu wpłaconej wcześniej składki” – powiedział Rosjanin w komunikacie na portalu rosyjskiego parlamentu.

Czytaj więcej

Tak zadłużył nas rząd. GUS przedstawił aktualne dane o deficycie

Łącznie 57 państw - członków OBWE - płaci roczne składki członkowskie. W lutym Kreml ogłosił, że składka wniesiona przez Rosję w 2022 r. nie może zostać wykorzystana, ponieważ Londyn i Warszawa uniemożliwiły pracę rosyjskiej delegacji. Rosjanie nie podali, ile wynosi ich wkład w finanse organizacji.

O co chodzi? Latem 2022 r. Wielka Brytania jako kraj przyjmujący odmówiła wydania wiz rosyjskiej delegacji ZP OBWE na udział w sesji zwyczajnej. Polska podjęła podobną decyzję jesienią 2022 r. Oba kraje odniosły się w ten sposób do rosyjskiej agresji na Ukrainę, skutkującej zbrodniami wojennymi, gwałtami na ludności cywilnej, niszczeniem całych wsi i miast; dramatami milionów uchodźców.