Banki centralne kontrolujące 10 najbardziej popularnych walut ogłosiły w ciągu ostatnich 12 miesięcy 54 operacje dotyczące łącznie 2700 punktów bazowych (pb) — wyliczył Reuter. Wszystkie najważniejsze banki centralne, poza Bankiem Japonii, podniosły swe stopy. Japońscy przywódcy zaskoczyli w grudniu zmianą polityki docelowej rentowności wywołując spekulacje, że do podwyżki stóp może dojść w nieodległej przyszłości. Zasadniczo to decyzja Federal Reserve z USA o podwyższeniu stóp o 225 pb w ciągu 12 miesięcy i możliwość dalszych wywarła największy wpływ na rynki w warunkach szybko malejącego wzrostu gospodarczego.

- Jeśli przyjrzeć się polityce zaostrzania w Stanach, to obecna jest jedną z najbardziej stanowczych w ostatnich 20 latach — powiedział Reuterowi David Hauner, szef strategii krzyżowych aktywów na wschodzących rynkach i ekonomii w regionie EMEA w dziale badawczym BoA Global Research. — Normalnie, gdy dokonuje się tak dużego zaostrzenia warunków finansowych, to ma się zasadniczo do czynienia z czymś więcej niż z małą recesją. Teraz panuje co do tego powszechna zgoda — dodał.

Z danych publikowanych co miesiąc wynika, że 7 z najważniejszych 10 banków centralnych podniosło swe stopy w grudniu. Amerykański Fed, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, bank centralny Australii, Norges Bank, Bank Kanady i Szwajcarski Bank Narodowy podniosły stopy o łączne 300 pb. To można porównać z wrześniowym szczytem 550 pb, choć nie wszystkie instytuty emisyjne zrobiły to w skali miesięcznej. W grudniu nie było w tym gronie banku centralnego Nowej Zelandii i szwedzkiego Riksbanku.

Pojawiło się natomiast więcej dowodów na to, że zwalnia tempo cykl zaostrzania polityki na wschodzących rynkach. W grudniu 5 z 18 banków centralnych — Indonezji, Indiach, na Filipinach, Kolumbii i Meksyku — dorzuciło w sumie 260 pb, mniej niż 400 w listopadzie i znacznie mniej od po 800 pb w czerwcu i lipcu. Większość decyzji zapadła w Azji, która zostaje w tyle za Ameryką Łacińską i wschodzącymi rynkami w Europie. — Większość banków centralnych wschodzących rynków jest blisko zakończenia cyklu podnoszenia stóp — uważa Charles-Henry Moncheau, szef działu inwestycji w szwajcarskiej firmie inwestycyjno-doradczej Syz Group.

Banki tej kategorii krajów dokonały w tym roku 93 operacji dotyczących łącznie 7425 pb. Było to trzykrotnie więcej niż w 2021 r., gdy dodały 2745 pb. W grudniu nie zrobiły tego banki centralne Korei, RPA, Tajlandii, Malezji i Izraela.