Minister Ozdoba wyleciał z rządu nie tracąc stanowiska. Teraz odzyskał zadania

Jacek Ozdoba odzyskał zadania w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Publikacja: 15.12.2022 17:40

Minister Ozdoba wyleciał z rządu nie tracąc stanowiska. Teraz odzyskał zadania

Foto: PAP

Minister Jacek Ozdoba dokonał rzeczy ostatnio niespotykanej, najpierw udało mu się wylecieć z rządu, nie tracąc stanowiska – premier Morawiecki odebrał mu ….. wszystkie kompetencje, ale pozwolił zachować stanowisko, gdyż całkowita dymisja ministra Ozdoby groziła nawet rozpadem koalicji rządzącej.

Minister Anna Moskwa przywróciła stary zakres zadań Jackowi Ozdobie. Pierwsza napisała o tym Gazeta.pl, minister Moskwa opublikowała dziś w dzienniku urzędowym zarządzenie w sprawie podziału kompetencji w kierownictwie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Według tego dokumentu, Ozdoba (ponownie) będzie nadzorował pracę departamentów gospodarki odpadami i instrumentów środowiskowych oraz nadzoruje pracę Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Ta zmiana decyzji resortu oznacza, że minister Ozdoba był bez większych zadań w ministerstwie równe 10 dni, poprzednia zmiana kompetencji w kierownictwie, która odebrała nadzór nad departamentami i GIOŚ – resort opublikował 5 grudnia.

Po – chwilowym, jak czas pokazał – odebraniu zadań, dziennikarze pisali na TT, że to jednak szkoda, ponieważ był on jednym z niewielu polityków partii rządzącej, który faktycznie próbował walczyć z mafią śmieciową i płonącymi wysypiskami. Jednak również Ozdoba – nadzoruje prace nad ważnymi dla biznesu ustawami, rynek od dawna czeka na projekt ustaw o systemie kaucyjnym, o rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, które miały implementować założenia Dyrektywy SUP. W tych dwóch ostatnich, opóźnienia implementacji prawa unijnego liczy się już na lata. Jednak przekazanie zadań wiceministrowi Edwardowi Siarce sprawiły, że biznes zaczął się obawiać, że ustawy te nie trafią do Sejmu w czasie IX kadencji, a powrót ministra Ozdoby przywraca nadzieje, że prace te jeszcze bardziej nie utkną.

Czytaj więcej

Ozdoba: Unia to niedobry wujek, trzeba grać z nią twardo

Ta huśtawka to oczywiście efekt politycznego konfliktu, Jacek Ozdoba, poseł Solidarnej Polski, za mocno skrytykował ostatnio premiera Morawieckiego, padły m.in. słowa, że rządy Morawieckiego to „pasmo porażek". Rzecznik rządu Piotr Mueller skomentował, że Ozdoba wypowiadał się „ wypowiadał jak poseł opozycji, a nie wiceminister koalicji rządzącej”. Premier nie mógł jednak doprowadzić do usunięcia Ozdoby z ministerstwa, bo były obawy, że w wyniku tej dymisji mogła się rozpaść koalicja Zjednoczonej Prawicy.

Jacek Ozdoba prowadził konto na Twitterze, w którym dosadnym językiem komentował polską scenę polityczną. Po odebraniu mu zadań – większość tweetów zniknęła. We wtorek w podobnym stylu bronił jednak z mównicy sejmowej Zbigniewa Ziobrę przed głosowaniem nad wotum nieufności. – Żadna opozycja nie powinna dążyć do osłabienia własnej ojczyzny, urządzaliście spektakle w Brukseli. Jak podkreślali zwolennicy pana ministra, nie będzie Berlin i Bruksela uczyła Polski demokracji – mówił do posłów i podkreślał, że to właśnie Ziobro chce silnej Polski w silnej Unii Europejskiej, mimo, że to właśnie zarzuty wobec reformy sądownictwa były jednym z powodów zablokowania pieniędzy z KPO.

Gospodarka
Albania, czyli powrót do przeszłości. Ostatni taki kraj w Europie
Gospodarka
Potrzebne nowe lokomotywy wzrostu
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: Facebook i TikTok nie śledzą ryzyka zakłóceń wyborów w UE
Gospodarka
Śmierć Ebrahima Raisiego coś zmieni?
Gospodarka
Nowa forma pomocy Ukrainie. To pomysł G7
Gospodarka
Hołownia: Zmieniłem zdanie, popieram CPK. Za to "nie" dla Kredytu "Na start"