"Będziemy pierwszym dużym krajem ekologicznym, który będzie wolny od paliw kopalnych. Jest to gwarancja naszej suwerenności energetycznej" - powiedział Bourne podczas przemówienia we francuskim Zgromadzeniu Narodowym (niższa izba parlamentu).

Na początku czerwca cena benzyny we Francji pobiła krajowy rekord. Z kolei w maju rekordowa była inflacja - wyniosła 5,2 proc. Według Narodowego Instytutu Statystycznego (Insee) w czerwcu wzrost poziomu cen towarów i usług we Francji wyniesie 5,8 proc., przypomina RIA Nowosti.

Po agresji Putina na Ukrainę Zachód zwiększył presję sankcyjną na Rosję. Restrykcje dotyczyły głównie sektora bankowego i sektora zaawansowanych technologii. Coraz głośniejsze stały się wezwania do rezygnacji z rosyjskich surowców energetycznych.

Dziś - 6 lipca francuski koncern naftowo-gazoway TotalEnergies (d.Total) poinformował, że ​​rezygnuje z 20 proc. udziałów w rosyjskim polu naftowym Chariaginskoje w Nienieckim Okręgu Autonomicznym i sprzedaje je Zarubieżniefti, donosi Reuters. Na razie TotalEnergies zachowuje swoje udziały w rosyjskim Terneftegaz, Arctic LNG 2, Yamal LNG i Novatek czyli koncernach gazowych.

Francja - druga po Niemczech, gospodarka Unii, emituje mniej gazów cieplarnianych aniżeli Polska. W 2021 r. było to 273,6 mln ton CO2 (Polska - 309 mln ton, co niewiele ustępuje Włochom - 311 mln ton).

Energetyka francuska od dziesięcioleci bazuje na elektrowniach jądrowych. W ostatnich latach rośnie też znaczenie OZE, którego dziś Francja ma trzy razy więcej mocy ustanowionych niż Polska. Dominują wiatraki przed solarami.