Tematem trzymiesięcznego Expo będzie „Energia przyszłości".
- W Astanie przez pryzmat tak ważnego globalnie tematu, jakim jest energetyka, będziemy promować polską gospodarkę – zapowiada Andrzej Stefański, komisarz polskiej sekcji Astana Expo 2017.
Organizatorzy chcą przedstawić Polskę jako kraj nowoczesny, będący przykładem wielkiego sukcesu transformacji gospodarczo-politycznej, notujący stały wzrost PKB. Wystawa ma przyczynić się do zwiększenia współpracy pomiędzy Polską a Kazachstanem m.in. w energetyce tradycyjnej, czystych technologiach węglowych, wychwytywaniu, składowaniu i utylizacji CO2, odnawialnych źródłach energii, w tym technologii związane z biomasą i wytwarzaniem energii z odpadów. - Wkrótce będziemy mogli zaprezentować koncepcję programową oraz scenariusz polskiej ekspozycji – dodaje Stefański.
W Kazachstanie przebywa od poniedziałku polska misja gospodarcza uczestnicząca w IX Astańskim Forum Ekonomicznym. To kolejny w obecnym roku wyjazd polskich przedsiębiorców z przedstawicielami państwowej administracji do tego kraju. Rząd PO-PSL uznał Kazachstan za jeden z perspektywicznych kierunków dla polskiego eksportu. Ten ostatni jednak słabnie. Wartość polskiego eksportu do Kazachstanu wyniosła w 2015 roku 361,8 mln euro, podczas gdy w roku 2014 było to 426,7 mln euro.
Jak dotąd, polskie firmy obecne w Kazachstanie działają głównie w branży paliwowej, a także w sektorze farmaceutycznym. W tym drugim widoczna jest zwłaszcza Polpharma, która zainwestowała w Kazachstanie przeszło 100 milionów dolarów. Firma stopniowo rozszerza działalność na cały region sprzedając swoje produkty także w innych krajach Unii Euroazjatyckiej, natomiast w Turkmenistanie uruchomiła swój oddział.