Niemcy nadal hamują unię bankową

Niemcy po raz kolejny zablokowały uruchomienie projektu unii bankowej, która zwiększyłaby stabilność finansową strefy euro — ujawniono w Brukseli.

Aktualizacja: 18.12.2016 12:35 Publikacja: 18.12.2016 11:48

Niemcy nadal hamują unię bankową

Foto: Bloomberg

Projekt unii bankowej powstał w 2012 r. w czasie kryzysu europejskiego długu narodowego, po światowym kryzysie finansowym z 2007-9 r., który zmusił kraje strefy euro do zasilenia swych banków niemal 2 bilionami euro kapitału i gwarancji. 19 krajom z jednolitą walutą trudno powiększyć unię bankową, bo różnią się opiniami co do trybu stworzenia europejskiego systemu gwarantowania wkładów — trzeciego i ostatniego filaru tego planu.

Nie potrafią też porozumieć się w sprawie utworzenia mechanizmu finansowej ochrony funduszy bankowych, bo Niemcy nie zgadzają się na jakikolwiek podział ryzyka, dopóki kraje południa strefy euro nie uporządkują swego systemu bankowego i zmniejszą ryzyko systemowe. Zdaniem Niemców, banki takich krajów, jak Włochy czy Portugalia, powinny zmniejszyć zakres działalności, pozbyć się nieściągalnych wierzytelności, zanim najbogatsze kraje strefy euro zgodzą się połączyć kapitały we wspólnym funduszu mającym chronić posiadaczy wkładów i wierzycieli.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Gospodarka
Dłużej nie da się tego ukryć. W Rosji gwałtownie zwalnia gospodarka
Gospodarka
Niskie podatki, tanie kredyty i więcej mieszkań. Kandydaci na prezydenta obiecują
Gospodarka
Co proponują kandydaci na prezydenta dla gospodarki i na czyj koszt? Szybki przegląd
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście