Święta Polaków będą dostatniejsze niż przed rokiem. Ale wciąż nie wszystkich na nie stać.
Dane pochodzą z grudniowego raportu „Przewidywane skutki społeczne 500+: ubóstwo i rynek pracy" polskiego oddziału Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN). Wynika z niego, że wdrożony w kwietniu br. rządowy program 500+ ma wyraźny wpływ na ograniczenie biedy w kraju. Będzie to widoczne także przy świątecznych stołach.
Zmniejsza się ubóstwo skrajne...
Wg EAPN ubóstwo skrajne ogółem w 2015 roku wynosiło 7,5 proc. Ubóstwo skrajne dzieci wyliczono w tym czasie na 11,9 proc. Dziś w skrajnym ubóstwie żyje prawie połowa mniej Polaków - 3,9 proc. oraz 0,7 proc. dzieci. Wśród ogółu społeczeństwa liczba żyjących w skrajnej biedzie spadła więc o połowę, wśród dzieci - aż o 94 proc.
Za najbardziej skrajną formę ubóstwa przyjmuje się minimum egzystencji. Jest ona definiowana jako potrzeby absolutnie niezbędne do przeżycia, czyli zapewnienie sobie dachu nad głową czy jedzenia. W Polsce jest to dzisiaj około 450 zł na osobę miesięcznie, bez takiej kwoty następować może zagrożenie życia i rozwoju człowieka.
...oraz nierówności społeczne
Także w przypadku ubóstwa relatywnego (połowa średnich wydatków miesięcznych gospodarstw domowych) odsetek ubogich w efekcie świadczenia 500+ spada z 18,7 proc. do 13,9 proc. Ubóstwo relatywne dzieci spada z 28,1 proc. do 10,2 proc.