Reklama
Rozwiń

11 mln dol. na minutę. Dotacje dla paliw kopalnych „dolewają benzyny do ognia”

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przeanalizował subsydia i dotacje dla przemysłu paliw kopalnych.

Publikacja: 06.10.2021 17:13

11 mln dol. na minutę. Dotacje dla paliw kopalnych „dolewają benzyny do ognia”

Foto: Adobe Stock

Eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzięli pod lupę dotacje dla przemysłu paliw kopalnych w 2020 roku. Z analizy wynika, że na całym świecie ten sektor gospodarki kwotą 5,9 biliona dolarów. Dotyczy to zarówno wydobycia, jak i spalania paliw kopalnych. Według ekspertów MFW polityka dotowania przemysłu paliwowego „dolewa benzyny do ognia” kryzysu klimatycznego w momencie, w którym pilnie potrzebna jest redukcja emisji dwutlenku węgla.

Analitycy MFW w swoich wyliczeniach wzięli pod uwagę nie tylko bezpośrednie dotowanie obniżające ceny paliw takich jak węgiel, gaz czy ropa, które stanowiły 8 proc. wyliczonej kwoty czy ulgi podatkowe (stanowiące 6 proc.), ale także koszty zdrowotne czy środowiskowe. Zanieczyszczenie powietrza jest powodem zgonów i złego stanu zdrowia milionów ludzi, co przekłada się na ponoszone przez społeczeństwa koszty stanowiące 42 proc. wyliczonej kwoty. Przemysł paliw kopalnych odpowiada także, za narastające globalne ocieplenie – koszty związane z falami upałów i innymi zjawiskami pogodowymi będącymi skutkami rosnącej średniej temperatury stanowią według MFW 29 proc. „dotacji” do przemysłu paliw kopalnych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Gospodarka
Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają
Gospodarka
Autor bestsellera „Kaput”: Polska jest coraz ważniejsza