Reklama
Rozwiń

Polska szybciej odejdzie od węgla. Atom pojawi się później

Największym problemem energetyki będzie konieczność przyspieszonego odejścia od węgla. Atom zaś pojawi się później, niż przewidują to dokumenty rządowe – wynika z raportu PIE.

Aktualizacja: 04.10.2021 21:00 Publikacja: 04.10.2021 20:46

Eksperci ankietowani przez PIE twierdzą, że wyjście z węgla nastąpi szybciej niż planuje to rząd i u

Eksperci ankietowani przez PIE twierdzą, że wyjście z węgla nastąpi szybciej niż planuje to rząd i umowa społeczna z górnikami

Foto: Shutterstock

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przygotował raport będący zbiorem opinii około 30 ekspertów z biznesu, nauki, instytucji rządowych i pozarządowych, zatytułowany „Foresight energetyczny Polski".

Ocenili oni przygotowane przez PIE dziewięć tez delfickich, a więc stwierdzeń dotyczących przyszłości. Tezy skonstruowano we współpracy z komitetem sterującym, w którym zasiadało pięciu ekspertów. Eksperci biorący udział w badaniu podkreślili, że najważniejszym elementem jest wycofanie się z wydobycia oraz spalania węgla brunatnego i kamiennego, który odpowiada w 70 procentach za produkcję energii elektrycznej. PIE na bazie zebranych opinii i ich propozycji obliczył średnią dla każdej z podanych tez. Eksperci oceniają, że koniec wydobycia węgla na potrzeby energetyczne w Polsce nastąpi w 2044 r., a jego spalania dwa lata później. Rząd nie określił jeszcze sztywnej daty odejścia od węgla.

Już od 19 zł/msc przez pierwszy rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

19 zł za miesiąc przez pierwszy rok, od 13 miesiąca każdy kolejny w cenie 39 zł za miesiąc.

Gospodarka
Była szefowa MSZ Hiszpanii: Wobec ceł Donalda Trumpa bądźmy twardzi
Gospodarka
Czy nadchodzi koniec gabinetu Pedro Sáncheza?
Gospodarka
Na co i ile wydała Warszawa w 2024 roku? Ile wyniosły dochody?
Gospodarka
Mniej biedy. Dzieci wciąż bardziej narażone na niedostatek niż seniorzy
Gospodarka
Dobre zbiory, a głodu coraz więcej. WTO: Cła obniżają bezpieczeństwo żywnościowe