Takie wnioski przedstawia raport nowojorskiej organizacji Better Balance promującej poszanowanie praw rodziny w miejscu pracy. Dokument opublikowano z okazji Dnia Matki, obchodzonego w USA i Kanadzie zawsze w drugą niedzielę maja (w br. – 10 maja).

"Dla pracowników bez płatnego urlopu rodzinnego odejście z pracy w celu opieki nad nowo narodzonym dzieckiem lub osobą ciężko chorą może mieć katastrofalne konsekwencje finansowe – od ogromnego zadłużenia na kartach kredytowych i drenażu oszczędności po bankructwo" – przypomina prezes Better Balance Dina Bakst. Jej zdaniem pracujące rodziny pozbawione są podstawowego zabezpieczenia społecznego w przypadku trudności życiowych.

Raport powołuje się na ubiegłoroczne dane ONZ-owskiej Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wynika z niego, że na 185 krajów lub terytoriów zależnych publikujących wiarygodne dane, tylko trzy nie oferowały żadnej pomocy finansowej dla kobiet w czasie urlopu macierzyńskiego. Były to Oman, Papua Nowa Gwinea oraz USA. Od tego czasu jednak Oman zatwierdził tego rodzaju urlopy – twierdzi Bank Światowy, natomiast według World Policy Analysis Center Surinam, który nie zmieścił się w raporcie ONZ-owskim nie oferuje takich świadczeń. Według World Policy Analysis do tej grupy zaliczyć trzeba także pięć państewek na Pacyfiku: Wyspy Marshalla, Mikronezję, Nauru, Palau oraz Tongę, czego nie potwierdza raport MOP.

W skali globalnej świadczenia potrafią się między sobą różnić znacznie i mogą mieć symboliczny charakter, ale nie zmienia to faktu, że wśród krajów rozwiniętych tylko Stany Zjednoczone pozostawiają rodziców samym sobie w momencie urodzenia dziecka – przypominają media. Zaledwie połowa pracowników w USA może też skorzystać z dobrodziejstw ustawy Family and Medical Leave Act, pozwalającej na wzięcie 12-tygodniowego, bezpłatnego urlopu z powodów rodzinnych. Obowiązuje ona tylko pracodawców zatrudniających więcej niż 50 osób. Pewne świadczenia oferują poszczególne stany, ale nie ma innych przepisów obowiązujących w całych Stanach Zjednoczonych – przypomina Better Balance.

Tomasz Deptuła (Nowy Jork)