Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.11.2016 19:50 Publikacja: 16.11.2016 19:50
Komisja Europejska opublikowała wczoraj zestaw analiz i rekomendacji w ramach tzw. semestru europejskiego, czyli dorocznej oceny gospodarek i budżetów państw członkowskich. Elementem semestru są wytyczne odnośnie do tzw. ryzyk makroekonomicznych. Bruksela sprawdza, czy poza mierzonymi od dawna danymi budżetowymi nie ma innych słabości w gospodarkach UE, które mogłoby zagrozić ich stabilności, a przez to stabilności całej Europy.
Takie ryzyko tym razem dostrzegła w 13 krajach. Na liście nie ma Polski, choć Komisja zauważa negatywną międzynarodową pozycję inwestycyjną netto, która w przypadku naszego kraju przekroczyła bezpieczny poziom. Bruksela nie uznaje tego jednak za niepokojące, bo znaczną część zagranicznych pasywów Polski stanowią zagraniczne inwestycje bezpośrednie. Wśród innych zwyczajowo analizowanych wskaźników KE za pozytywne uznała wzrost zysków z eksportu, względnie niski i stabilny poziom zadłużenia gospodarstw domowych i rządu, stabilność banków, ograniczony wzrost cen na rynku nieruchomości oraz spadek bezrobocia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zapowiedź nałożenia Donalda Trumpa 50-proc. ceł na brazylijskie towary początkowo zaniepokoiła inwestorów, ale j...
Oczekiwania są ogromne. Świadomość problemów, z jakimi się zmierzę, i barier do pokonania – równie wielka – pisz...
Nowy superresort ma dać realny impuls dla rozwoju gospodarczego – przekonuje premier Donald Tusk. To dobry pomys...
Strategia gospodarcza, wicepremier i ministerstwo ds. gospodarczych. Plus utrzymanie zapału deregulacyjnego, mod...
Ukraińskie władze oszacowały, że kolejny rok wojny z Rosją będzie kosztował co najmniej 120 mld dolarów. Połowę...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas