Czy Polska ma szansę stać się poważnym ośrodkiem startupowym? Samo nie dzieje się nic, dlatego potrzebna będzie konkretna pomoc ze strony dużej instytucji. Warszawska giełda ma konkretną strategię.
Nowa strategia GPW
Prezes GPW, Adam Maciejewski, chce stawiać na crowdfunding. Mówi, że - dotychczasowe źródła wzrostu naszej gospodarki będą się wyczerpywać i trzeba mocniej postawić na innowacyjność, a w szczególności na efektywność we wdrażaniu pomysłów w życie, czyli na ich skuteczną komercjalizację. Pomoc startupom jest zatem jak najbardziej właściwa, bo to jest praktyczny wymiar komercjalizacji pomysłów. Według prezesa Maciejewskiego w Polsce jest mnóstwo innowacyjnych ludzi i pełnych energii – trzeba im zapewnić wszechstronne wsparcie (finansowanie, porady, infrastruktura etc.), by nie uciekali z tymi pomysłami poza Polskę – dlatego musimy budować własne środowisko innowatorów.
Nowa koncepcja od GPW będzie miała za zadanie integrację różnych działań już funkcjonujących w zakresie wspierania strupów oraz kreowanie nowych. Maciejewski dodaje, że będzie propagował modę na przedsiębiorczość i na odwagę w biznesie. W tym celu GPW zamierza uruchomić platformę crowdfundingową. Według prezesa giełdy to działanie ma charakter realizacji części naszej misji, ale też jest inwestycją w przyszłość GPW. Nie chodzi o inwestycję w kategoriach krótkoterminowych zysków, ale właśnie długoterminowego kreowania wartości dla spółki i jej otoczenia.
W crowdfundingu siła
Adam Maciejewski stawia na crowdfunding jako na jeden z ważnych elementów rozwoju polskiego rynku kapitałowego. W wypowiedzi dla polskiej edycji serwisu Project Syndicate wskazuje na coraz większą rolę finansowania społecznościowego w dzisiejszym świecie. Crowdfunding ma także ogromny potencjał rozwoju. Obecne projekty zbierające miliony dolarów na najsłynniejszym amerykańskim serwisie Kickstarter to zaledwie początek prawdziwego potencjału pozyskiwania kapitału w tym modelu. Według prognoz do 2025 roku światowy segment crowdfundingu może osiągnąć nawet 300 mld dolarów. Wspieranie drobnych inicjatyw, które potrzebują takiego koła zamachowego jest w stanie znacznie poprawić kondycję światowej gospodarki.
Plan GPW i prezesa Maciejewskiego jest poważny. Warszawa ma stać się miastem startupów, a na giełdzie ma zostać uruchomiona platforma crowdfundingowa. Jej start jest zaplanowany jeszcze na 2014 rok, a celem nowego podmiotu ma być przyciągnięcie na giełdę spółek, które według obecnych regulacji nie byłyby w stanie zaistnieć nawet na rynku New Connect. Crowdfundingiem zajmuje się administracja amerykańska, nad nowymi regulacjami rozpoczyna prace także Komisja Europejska.