Warszawska giełda rozpoczyna drugą w tym tygodniu sesję od niewielkich wzrostów. Na otwarciu notowań WIG20 zyskiwał 0,13 proc., podobnie jak i WIG. Impulsów do wzrostów dostarczyła wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Nasdaq100 zyskał 0,8 proc., S&P500 wzrósł o 0,4 proc., a Dow Jones o 0,2 proc. Pozytywne nastroje dominowały też dzisiaj na giełdach azjatyckich. Zyskiwały m.in. parkiety w Tokio, Szanghaju i Hongkongu. Tracił za to parkiet w Seulu.

Dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych jest bardziej obfity od poniedziałkowego. Zabraknie w nim jednak raczej odczytów, które mogłyby zachwiać sytuacją na rynkach. Wtorek upłynie pod hasłem publikacji danych o inflacji. Rano poznaliśmy kwietniową inflację producencką w Niemczech. W ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła ona 0,1 proc. poniżej zera, a rok do roku minus 0,9 proc. Odczyty okazały się zbliżone do prognoz. Eksperci oczekiwali, że w porównaniu z marcem ceny nie zmieniły, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadły o 0,8 proc. O 10.30 poznamy dane dla Wielkiej Brytanii (zarówno inflację konsumencką, jak i producencką). Eksperci prognozują, że inflacja CPI wyniosła 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca i 1,7 proc. rok do roku. W wypadku inflacji PPI prognozują zaś poziomy odpowiednio 0,2 proc. i 0,8 proc. O 14.00 poznamy zaś najnowsze odczyty produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce. Prognozy przewidują, że produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem minionego roku. W marcu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 5,4 proc., a produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 17,4 proc. rok do roku.

Z wydarzeń dotyczących spółek z warszawskiej giełdy warto odnotować, że dziś akcjonariusze Energi zadecydują o podziale ubiegłorocznego zysku netto. Zarząd energetycznej spółki zaproponował, by na dywidendę przeznaczyć 414,1 mln zł, co dałoby 1 zł na akcję. Wtorek jest pierwszym dniem notowań bez dywidendy Cyfrowego Polsatu (spółka wypłaci akcjonariuszom po 0,26 zł na papier). Od dziś zawieszone będą ponadto obroty papierami Zrembu-Chojnice w związku z planowanym scaleniem akcji tej firmy.