Na otwarciu dzisiejszych notowań WIG20 tracił 0,1 proc. Na minimalnym minusie dzień rozpoczął również WIG. Pogorszenie nastrojów w porównaniu z wtorkiem, gdy indeks największych i najbardziej płynnych spółek na naszej giełdzie zyskał 0,4 proc., a szeroki rynek wzrósł o 0,3 proc. to skutek słabszych nastrojów na innych światowych parkietach.Nasdaq100 spadł wczoraj o 0,4 proc., S&P500 zniżkował o 0,7 proc., a Dow Jones o 0,8 proc. Spadki przeważały też dzisiaj na giełdach azjatyckich. Traciły parkiety w Hongkongu, Seulu i Tokio. Przed spadkami broniła się jedynie giełda w Szanghaju.

W nocy opublikowane zostały dane o handlu zagranicznym Japonii w kwietniu. Bilans handlu wyniósł 808,9 mld jenów poniżej zera, wobec oczekiwanych 646 mld jenów na minusie. Szybciej od oczekiwań rosły eksport i import. W porównaniu z kwietniem 2013 r. eksport zwiększył się o 5,1 proc., a import wzrósł o 3,4 proc. Analitycy spodziewali się zaś, że będzie to odpowiednio 4,8 proc. i 0,8 proc. Bez zaskoczenia obyło się w wypadku ostatniego posiedzenia Banku Japonii. Zapowiedział on bowiem kontynuację dotychczasowej polityki monetarnej.

Z ważniejszych informacji warto dziś zwrócić uwagę na wyniki sprzedaży detalicznej Wielkiej Brytanii oraz publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii (oba wydarzenia zaplanowano na 10.30 polskiego czasu). Eksperci prognozują, że sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca i 5,2 proc. rok do roku (w marcu wzrosty wyniosły odpowiednio 0,1 proc. i 4,2 proc.). O 17.30 polskiego czasu rozpocznie się wystąpienie szefowej Fed Janet Yellen. O 20.00 opublikowany zostanie zaś protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC). W dokumencie inwestorzy będą szukać wskazówek dotyczących możliwych kolejnych kroków Komitetu.

Z informacji z polskich spółek warto zwrócić uwagę na to, że akcjonariusze Netii zdecydują dziś o podziale ubiegłorocznego zysku netto. Zarząd spółki zaproponował wypłatę 0,42 zł dywidendy na papier. W sumie do akcjonariuszy telekomunikacyjnej spółki może zatem trafić ponad 146 mln zł. Środa będzie pierwszym dniem notowań 1,01 mld akcji serii E budowlanej spółki Intakus. Także dzisiaj ruszają zapisy na akcje Novity w wezwaniu ogłoszonym przez Lentex. Cena jednej akcji została ustalona na 35 zł.