Zwycięstwo byków na GPW. Ustanowiły nowy historyczny rekord WIG-u

Indeks największych spółek zyskał w piątek 1,1 proc. Wzrosty zanotowały także średnie i małe firmy.

Publikacja: 16.02.2024 17:42

Zwycięstwo byków na GPW. Ustanowiły nowy historyczny rekord WIG-u

Foto: Adobestock

 Jeden krok w przód, jeden krok w tył. Tak w ostatnim czasie wyglądają notowania indeksu WIG20. Co jednak najważniejsze... kroki, które robimy naprzód są większe niż te, które robimy wstecz. Czwartkowe notowania WIG20 zakończył pod kreską. Zgodnie więc z obowiązującymi ostatnio prawidłowościami na giełdzie wypadałoby, aby główny indeks w piątek był jednak na plusie. Nasz rynek chyba wziął to sobie do serca i stanął na wysokości zadania.

Od początku dnia na parkiecie widzieliśmy przewagę byków. Wystarczyła godzina handlu, a WIG20 rósł już 1 proc. "Sponsorem" wzrostów po raz kolejny był sektor bankowy. Sprzyjało nam także otoczenie. Inne europejskie rynki również notowały wzrosty.

Czytaj więcej

Kurs złotego już bez mocy do większych ruchów

To skłaniało do tego, by powalczyć o "coś więcej". Byki nie były w stanie oprzeć się tej pokusie. Efekt? Nowy historyczny rekord WIG-u. Ten w ciągu dnia osiągnął 80619 pkt. Szczyt obecnej hossy wyznaczył WIG20. Wynosi obecnie 2390 pkt. O rekordy otarł się również mWIG40, a krok w tym kierunku wykonał też sWIG80.

I chociaż w drugiej części notowań, głównie za sprawą Amerykanów, nastroje na GPW nieco "siadły", to i tak można odtrąbić zwycięstwo byków. WIG20 zyskał 1,1 proc. i jest blisko 2400 pkt. Czy zobaczymy atak na ten poziom w nowym tygodniu?

Rekordom na GPW tym razem nie towarzyszyły jakieś większe ruchy na rynku walutowym. Złoty w piątek zachowywał się stabilnie notując poziomy, które zostały wyznaczone po ostatniej korekcie. Dla dolara było to 4,03 zł, zaś dla euro 4,34 zł.

Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską