Warto być akcjonariuszem we Francji

Elitarne spółki z indeksu CAC 40 (Francja) wypłaciły w 2023 r. akcjonariuszom niemal 100 mld euro dywidendy. Był to też wynik wykupu przez nie z rynku własnych akcji, skoczył o 30 proc.

Publikacja: 10.01.2024 22:10

Warto być akcjonariuszem we Francji

Foto: Bloomberg

Największe francuskie spółki giełdowe pobiły kolejny rekord; w 2023 r. wypłaciły akcjonariuszom 97,1 mld euro dywidend, w tym 67,1 mld w gotówce i 30,1 mld w postaci skupu od nich swych akcji. To o 17 mld euro więcej niż rok wcześniej, kiedy do akcjonariuszy trafiło 80,1 mld euro, największa suma od 2003 r. od kiedy zaczęto liczyć te wypłaty — podkreślił dziennik „La Tribune”.

Dywidendy w porównaniu do zysków osiągniętych przez 40 spółek, stanowiły bez zmiany 40 proc. zysków, bo te ostatnie znacznie wzrosły. W porównaniu natomiast do skupu własnych akcji z rynku, to udział dywidend zwiększył się do 72 proc. z 55 proc. w 2022 r. Wynikało to z dwóch zjawisk, które nie zachodzą regularnie: dużej podwyżki cen ropy naftowej w 2022 r. i z cesji amerykańskiej filii przez bank BNP Paribas. Ponadto francuskie spółki z CAC 40 wypadły lepiej od konkurentów, osiągnęły łączną kapitalizację 2362 mld euro wobec Brytyjczyków (1780 mld euro) i Niemców (1560 mld euro).

Mimo tak dużych wypłat indeks CAC 40 zyskał w ciągu roku 16,5 proc. bijąc kolejne rekordy.

Czytaj więcej

Bankowe dywidendy albo wysokie, albo żadne

Wypłaty nie były jednak jednakowe. Na trzy giganty: TotalEnergies, BNP Paribas i LVMH przypadło 37 proc. wszystkich dywidend i skupu akcji, odpowiednio 18,4 mld euro, 9,7 mld euro i 7,5 mld euro. Jeśli dodać do nich następną trójkę: Stellantis,. AXA i Sanofi, to łączna suma wypłat przekroczyła 50 proc. Na połowę pozostałych podmiotów przypadło 14 proc. dywidend i skupu akcji.

To ostatnie stało się modne we Francji, skup akcji z rynku zwiększył się o 30 proc., wywołując debatę o możliwości opodatkowania przychodów z takich operacji. Sytuację uspokoił prezydent Emmanuel Macron wygaszając na wiosnę ten temat. Rząd nie zrezygnował jednak z pomysłu, by znaleźć sposób na zmuszenie spółek skupujących swe akcje do zawierania porozumień motywacyjnych z pracownikami, by również korzystali z wypracowywanych wartości.

Spółki mają na swą obronę, że nie tylko płaciły dywidendy, ale także inwestowały. W 2023 r. przeznaczyły na to 94,2 mld euro, o 20 proc. więcej niż przed rokiem — odnotował francuski dziennik.

Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską