Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 13.12.2024 22:08 Publikacja: 27.10.2023 17:36
Foto: AdobeStock
Zachowanie naszego rynku w ubiegłym tygodniu mogło zaskakiwać. Otoczenie nie było jakoś wybitnie sprzyjające, ale to nie przeszkadzało nam we wzrostach. We wtorek, środę i czwartek nasz rynek błyszczał na tle innych indeksów. W piątek nastroje jednak już nieco się popsuły.
Przez pierwszą część piątkowych notowań WIG20 walczył jeszcze o wzrosty i wydawało się, że wzorem wcześniejszych sesji znów jest szansa na zwyżki mimo otoczenia, które znów jakoś specjalnie nie rozpieszczało. Sytuacja zaczęła jednak pogarszać w drugiej części dnia. Było to o tyle zaskakujące gdyż w Stanach Zjednoczonych mieliśmy wzrostowy początek sesji. U nas jednak po szaleństwie z poprzednich dni przeważyła chęć realizacji zysków przed weekendem. WIG20 zjechał więc pod kreskę i ostatecznie stracił 0,8 proc. Udało mu się natomiast obronić okrągły poziom 2100 pkt. Spadki zagościły również wśród średnich firm. mWIG40 spadł 0,8 proc. Na tym tle błysnął sWIG80, któremu udało się nawet zakończyć dzień 0,4 proc. nad kreską.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Największy na świecie norweski fundusz emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, przekroczył wartość rynkową 20 bln koron (1,7 bln euro). Przy okazji podał, że zrezygnował z powodów etycznych z inwestowania w izraelskiego operatora łączności Bezeq i w rosyjskiego giganta stalowego Evraz.
W połowie 2022 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o ofercie publicznej, która zmodyfikowała przepisy o wezwaniach na akcje spółek publicznych. Czy ta regulacja nadąża za potrzebami obrotu?
Kurs walorów spółki spada nawet o ponad 6 proc. i jest najniższy od dwóch miesięcy. To następstwo nie najlepszych nastrojów na rynku miedzi, srebra i złota. W tej sytuacji nic nie pomaga oczekiwana poprawa wyników koncernu za III kwartał.
Przepisy o dematerializacji akcji zostaną doszczegółowione. Ale rodzą też pytania o skutki zmian.
Aby zakwalifikować wydatki na earn-out, trzeba wziąć pod uwagę ich faktyczny cel i charakter w konkretnej sytuacji. Nabyć udziały (akcje) mona bowiem również w innym celu niż osiągnięcie przychodów z zysków kapitałowych.
Kapitalizacja Trump Media topnieje w oczach, a Donald Trump liczy uciekające miliardy. Czy w końcu zdecyduje się na sprzedaż kłopotliwych walorów? Jak to może zrobić?
Przy spełnieniu ustawowych warunków samo nabycie akcji jako zdarzenie następujące w wyniku realizacji programu motywacyjnego nie stanowi przychodu do opodatkowania dla beneficjentów programu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas