Chińskie akcje wciąż szukają dna. Powód: słabe odbicie przemysłu

Szukanie zysków na Dalekim Wschodzie w tym roku inwestorom nie wychodzi na dobre – portfele akcji azjatyckich plasują się na szarym końcu.

Publikacja: 21.07.2023 03:00

Chińskie akcje wciąż szukają dna. Powód: słabe odbicie przemysłu

Foto: Bloomberg

Inwestorzy, którzy na początku roku uwierzyli w chińskie pocovidowe otwarcie, czują się rozczarowani. Na razie na tamtejszym rynku można było stracić, a nie zarobić.

Niskie oczekiwania

Hongkoński Hang Seng błyszczał w pierwszych tygodniach br., przez pewien czas nawet przodując światowym indeksom akcji. W pierwszym miesiącu roku, w oczekiwaniu na rychłe efekty otwarcia gospodarki Państwa Środka, Hang Seng zyskał ponad 10 proc. Zimny prysznic wylał się na inwestorów szybko – w lutym indeks stracił ponad 9 proc., wracając niemal do poziomu zamknięcia 2022 r. Kolejne miesiące nie były lepsze, a obecnie indeks traci 4,3 proc., licząc od początku roku.

– Rynek akcji w Chinach znajduje się pod presją wielu problemów gospodarki realnej, między innymi brakiem mocnego „otwarcia” po zimowych lockdownach, brakiem silnego odbicia w przemyśle za sprawą niskiej konsumpcji wewnętrznej i wysokich zapasów wśród klientów krajów rozwiniętych, oraz nadal kruchej stabilizacji na rynku nieruchomości – analizuje Wojciech Dębski, zarządzający Rockbridge TFI. – Te czynniki powodują, że oczekiwania dotyczące wyników spółek pozostają niskie – tłumaczy. Dębski zwraca uwagę, że do tego sektor technologiczny boryka się z problemami regulacyjnymi i – pomimo ostatnich prób wspierania go przez rząd – pozostaje on poza radarem inwestorów zachodnich.

– Nie bez znaczenia jest także polityka międzynarodowa, która ogranicza skłonność inwestorów zagranicznych do inwestycji w Chinach – podkreśla Dębski. Zdaniem eksperta główną nadzieją na przebudzenie rynku akcji w Chinach pozostaje oczekiwanie na odbicie gospodarki wewnętrznej, zwiększenie popytu wśród konsumentów i zażegnanie problemów na rynku nieruchomości. – Póki co dane makro nie są pozytywne na tym polu. Możliwe, że w następnych miesiącach gospodarka się „obudzi”, a kampania wyborcza w USA wesprze relacje pomiędzy Chinami a USA. Niemniej, pozostajemy dość negatywnie nastawieni do rynku chińskiego – przyznaje Dębski.

W tym tygodniu poznaliśmy dane o wzroście chińskiego PKB w II kwartale, które okazały się rozczarowujące – oczekiwano dynamiki 7,3 proc. rok do roku, a sięgnęła ona 6,3 proc. Jak wskazywali analitycy BM mBanku, Ludowy Bank Chin zdecydował o utrzymaniu głównych stóp procentowych na dotychczasowym poziomie zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. „Eksperci sugerują, że Pekin będzie musiał zintensyfikować wsparcie dla osłabionej gospodarki kraju, mimo że dalsze cięcia stóp mogą wywierać presję na juana w obliczu dywergencyjnej polityki monetarnej między Chinami a USA” – podało BM mBanku. Według ekspertów Pekin może ogłosić dodatkowe środki stymulacyjne wobec słabego wzrostu gospodarczego, rekordowego bezrobocia wśród młodzieży i innych wyzwań, jak konsumpcja krajowa, nastroje biznesu czy spadek eksportu.

W ogonie stawki

Uczestnicy funduszy akcji azjatyckich (bez Japonii) nie mają w tym roku powodów do zadowolenia. To bardzo nieliczne przypadki funduszy akcji z całego spektrum inwestycyjnego, które w tym roku notują straty. Towarzyszy im jedynie ostatni na rynku fundusz akcji tureckich, który liczy blisko 19-proc. przecenę po tym, jak w ub.r. wypracował najwyższy wynik ze wszystkich krajowych funduszy inwestycyjnych.

Inwestorzy, którzy na początku roku uwierzyli w chińskie pocovidowe otwarcie, czują się rozczarowani. Na razie na tamtejszym rynku można było stracić, a nie zarobić.

Niskie oczekiwania

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
„Wskaźnik Warrena Buffetta” rozgrzany do czerwoności
Giełda
Burzliwa sesja na GPW. Porażka, ale nie pogrom byków
Giełda
WIG20 w ogonie Europy. Kluczowe wsparcie coraz bliżej
Giełda
Rynki reagują na rezygnację Bidena z kandydowania. Koniec handlu Trumpa?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Giełda
GPW odporna na awarię w systemie Microsoftu. Giełda w Londynie nie