Chociaż opinie na temat spółek, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa, bywają różne, to jednak dla inwestorów długoterminowych, którzy inwestują na GPW z myślą o emeryturze, są one atrakcyjnym kąskiem.

Z danych przekazanych „Parkietowi” przez biura i domy maklerskie wynika, że w ramach IKE i IKZE pierwszym wyborem klientów spośród instrumentów notowanych na GPW były w 2022 r. akcje PZU. Największą popularnością cieszyły się w DM BOŚ, BM mBanku, BM PKO BP i Santander BM. W każdej z tych instytucji drugie miejsce pod względem popularności zajął inny giełdowy gigant ze Skarbem Państwa w akcjonariacie – PKN Orlen.

Spółki z WIG20 dominują w zestawieniach u wszystkich brokerów. Na listach wysoko są też akcje PKO BP, ale i firm bez udziału Skarbu Państwa, takich jak Allegro czy CD Projekt. – Duża popularność największych akcji z GPW na kontach IKE i IKZE może wynikać z faktu, że dla części osób takie konto może być początkiem przygody z giełdą oraz inwestowaniem. Wybierają więc oni spółki najbardziej znane. Takie największe firmy mogą być postrzegane jako bezpieczne, potencjalnie także wypłacające dywidendę, więc może być to nasza krajowa forma długoterminowych inwestycji typu „kup i trzymaj” – uważa Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas. Eksperci sugerują jednak, aby myśląc o emeryturze, też stawiać na większą dywersyfikację.