Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 00:32 Publikacja: 24.02.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Chociaż opinie na temat spółek, w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa, bywają różne, to jednak dla inwestorów długoterminowych, którzy inwestują na GPW z myślą o emeryturze, są one atrakcyjnym kąskiem.
Z danych przekazanych „Parkietowi” przez biura i domy maklerskie wynika, że w ramach IKE i IKZE pierwszym wyborem klientów spośród instrumentów notowanych na GPW były w 2022 r. akcje PZU. Największą popularnością cieszyły się w DM BOŚ, BM mBanku, BM PKO BP i Santander BM. W każdej z tych instytucji drugie miejsce pod względem popularności zajął inny giełdowy gigant ze Skarbem Państwa w akcjonariacie – PKN Orlen.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
W nowym roku, poza różnego rodzaju podwyżkami, firmy muszą się liczyć ze zmianami związanymi z koniecznością przeliczania stażu pracy, udzielania nowych urlopów czy wolną Wigilią. Przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS. Tylko część skorzysta na zmianach w składce zdrowotnej.
Przesłanką do nabycia odprawy emerytalnej jest związek pomiędzy ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę. Jak ma się do tego pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia?
Zwrot nienależnie pobranych świadczeń emerytalno-rentowych w praktyce często budzi wątpliwości, jednak w judykaturze można znaleźć wypowiedzi, które, będąc ogólnymi, stanowią punkt odniesienia (wyznacznik) wykładni przepisów regulujących ten zwrot.
W 2025 roku seniorów czeka wiele zmian dotyczących przysługujących im świadczeń. Chodzi nie tylko o wysokość emerytur, rent i dodatków, ale również o nowe zasady przyznawania niektórych świadczeń. Oto lista najważniejszych zmian.
Mnożą się postulaty wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Gdyby to połączyć z opóźnieniem wieku dezaktywizacji zawodowej, mogłoby to zapewnić równowagę pracy i życia osobistego przez całe życie.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Aby móc ją pobierać, należy spełnić określone warunki.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Najwyższa emerytura, jaką wypłaca ZUS wynosi 48 700 złotych. Pobierający ją mężczyzna pracował na nią aż 67 lat. ZUS podał dane o najwyższych i najniższych wypłacanych świadczeniach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas