Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.07.2025 12:05 Publikacja: 23.01.2023 19:04
Foto: Grzegorz Psujek/Fotorzepa
Z początkiem nowego tygodnia optymistyczne nastroje ponownie zawitały na krajowy rynek akcji. W miarę upływu kolejnych godzin handlu w Warszawie popyt poczynał sobie coraz śmielej, by zakończyć sesję efektowną zwyżką głównych indeksów. WIG20 finiszował ponad 1,6 proc. na plusie, a WIG zakończył notowania prawie 1,4 proc. nad kreską.
Optymizm na krajowym rynku korespondował z zachowaniem większości pozostałych europejskich giełd, na których od samego początku sesji więcej do powiedzenia mieli kupujący. Kolor zielony można było zauważyć zarówno na indeksach zachodnioeuropejskich parkietów, jak i na giełdach z naszej części Europy. Jednak to akcje notowane w Warszawie cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem, dlatego wzrosty indeksów nigdzie (poza giełdą w Atenach) nie były tak okazałe jak na Książęcej. Dużą ochotę do zakupów przejawiali także amerykańscy inwestorzy, co przełożyło się na efektowne wzrosty w pierwszej fazie poniedziałkowej sesji za oceanem. Poprawa globalnych nastrojów, która zaowocowała solidnymi zwyżkami na giełdach w ostatnich dniach, ma swoje źródła w oczekiwaniach związanych z ograniczeniem tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed i oddaleniem widma globalnej recesji.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Indeks dużych spółek na otwarciu sesji sięgnął nowych rocznych szczytów, ale popyt raczej nie idzie za ciosem.
"Unowocześnienie" indeksów, wyższe stopy zwrotu, przyciągnięcie nowych inwestorów czy też promocja polskiej gieł...
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierz...
Poniedziałek na GPW stał pod znakiem niewielkiej zmienności. Inwestorzy patrzą przede wszystkim na Stany Zjednoc...
W 2024 r. więcej spółek z WIG20 ograniczyło wydatki na kulturę, sport i instytucje charytatywne, niż je zwiększy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas