Czynniki ESG – czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny – mają już mocne miejsce na agendzie inwestorów instytucjonalnych. Coraz mocniej interesują się nimi również inwestorzy indywidualni. Sprawdziliśmy, jakie konkretnie informacje mogą uzyskać od spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Wcieliliśmy się w drobnego inwestora, pytając działy relacji inwestorskich wszystkich spółek z WIG20 o ich ślad węglowy i plany jego redukcji. Otrzymaliśmy odpowiedzi od 95 proc. emitentów. Zdecydowana większość z nich zawierała wszystkie niezbędne informacje.
Czytaj więcej
Jakość raportowania klimatycznego w Polsce jest istotnie niższa niż średni poziom światowy.
Spółki giełdowe są na różnym etapie wdrażania polityki ESG. Różnią się też mocno w kwestii osiągnięcia neutralności pod względem emisji CO2 Dużo zależy od branży. Inna jest sytuacja firm reprezentujących ciężki przemysł czy branżę surowców, a inna banków czy firm technologicznych.
Szersze spojrzenie na ESG jasno pokazuje, że spółki notowane na GPW, szczególne te mniejsze, mają jeszcze dużo do zrobienia. Dobrze obrazuje to opracowanie EY, z którego wynika, że polskie firmy raportują ryzyko klimatyczne znacznie gorzej niż średnia globalna.
Cały tekst na Parkiet.com