Na warszawskiej giełdzie wciąż mamy ­wakacyjne nastroje. Wczorajsza sesja zakończyła się symboliczną zmianą indeksu WIG20. Stracił 0,01 proc., a wszystko to działo się przy stosunkowo niskich obrotach. Czy dzisiaj będzie lepiej?

Początek notowań upływa pod znakiem przewagi popytu, chociaż zdecydowanie nie można użyć tutaj określenia dominacja. W pierwszych minutach indeks największych spółek zyskiwał około 0,3 proc. Głównym motorem napędowym indeksu jest dzisiaj Allegro, którego akcje już na początku zyskują ponad 2 proc. Czekamy co przyniosą kolejne fragmenty notowań.

Warto natomiast zwrócić też uwagę na WIG. Ten w pierwszej godzinie handlu ustanowił nowy, historyczny rekord, który przed godz. 10.00 wynosił 68 223 pkt.

Spadkami zakończyła się wczorajsza sesja na Wall Street. S&P500 spadł 0,2 proc. Dow Jones Industrial stracił około 0,3 proc. Warto też zauważyć, że kolor czerwony w przypadku głównych indeksów pojawił się w zasadzie na samym końcu sesji. Przez długi czas przewagę miały jednak byki, ale nie potrafiły tego w pełni wykorzystać.

Kolor czerwony przeważał na rynkach azjatyckich. Spadał m.in. Hang Seng, który przed zamknięciem notowań tracił 0,3 proc. Warto jednak zaznaczyć, że w ciągu dnia spadki były jednak większe. Shanghai Composite spadał o 0,5 proc. Podobną skalę zniżki zanotował Nikkei225.

Kalendarz makroekonomiczny, jak to w zasadzie we wtorki bywa, nie rozpieszcza inwestorów. Mamy co prawda odczyt inflacji w strefie euro czy też dane o zamówieniach w przemyśle w Stanach Zjednoczonych. Ciężko jednak oczekiwać aby rozruszały one rynki.

Względny spokój panuje na rynku walutowym. Złoty nieznacznie się umacnia. Euro jest wyceniane na 4,55 zł, zaś dolar kosztuje 3,83 zł. Spada także bitcoin, który jest poniżej 39 tys. USD.