Wtorkowa sesja, wbrew obawom pesymistów, wcale nie przebiega pod dyktando sprzedających. Inwestorzy najwyraźniej przygotowani byli na cięcie ratingu kredytowego Włoch, na który to krok zdecydowała się w poniedziałek późnym wieczorem agencja Standard & Poor's. Dlatego poranna wyprzedaż na parkietach naszego kontynentu została wykorzystana przez część graczy do uzupełnienia portfela. Już po kilkudziesięciu minutach indeksy przeszły na zieloną stronę. Gracze większą wagę, niż do zmiany włoskiego ratingu przywiązują do depeszy Reutersa, który, powołując się na anonimowego greckiego urzędnika napisał, że prowadzone w poniedziałek rozmowy greckiego szefa finansów oraz przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego oraz Komisji Europejskiej przebiegają w lepszym klimacie niż zakładano. Negocjacje na temat uruchomienia kolejnej transzy wsparcia finansowego dla helleńskiego państwa mają się zakończyć dzisiaj wieczorem.
Rynki pozytywnie przyjęły też przedpołudniową informację dotyczącą wskaźnika ZEW (przedstawia koniunkturę z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem) dla gospodarki niemieckiej. We wrześniu wskaźnik spadł co prawda do (-) 43,3 pkt. z (-) 37,6 pkt. w sierpniu ale prognozy mówiły, że tąpnie do (-) 45 pkt. To oznacza, że największa gospodarka strefy euro wyraźnie zwalnia ale hamowanie nie jest tak drastyczne jak zakładano.
O godz. 13.20 giełda niemiecka zyskuje 2 proc. i ciągnie za sobą parkiet paryski (wzrost o 1,2 proc.) i londyński (0,8 proc.). Na innych wiodących rynkach kontynentu również dominuje zieleń. Czerwoną latarnią jest giełda w Atenach, która traci 0,7 proc. Inwestorzy wyprzedają greckie akcje obawiając się, zapewne słusznie, że rządowy program oszczędnościowy negatywnie odbije się na kondycji lokalnych firm.
W Warszawie WIG rośnie do 39098 pkt. czyli o 0,92 proc. Indeks największych firm zwyżkuje do 2284 pkt. (0,9 proc.). Jeszcze więcej, bo 1,3 proc. zyskuje mWIG40 (indeks średnich firm). Obroty nie są jednak zbyt wysokie. Wynoszą 360 mln zł co świadczy o tym, że we wtorek na GPW zagraniczny kapitał nie jest zbyt aktywny. Dlatego największe spółki pozostają w wyraźnej odstawce. PGE, PZU, Telekomunikacja Polska i PGNiG na półmetku lekko tracą na wartości. Pozostałe 16 spółek z ekstraklasy drożeje. Najwięcej, 3,85 proc., zyskuje GTC.
Na rynku walutowym złoty lekko traci do euro (kosztuje 4,3830 zł) i szwajcarskiego franka (3,6330 zł). Notowania dolara zachowują się stabilnie. Kosztuje 3,2040 zł, czyli tyle samo co w poniedziałek wieczorem.