Udana inauguracja tygodnia

Wszystkie główne warszawskie indeksy zakończyły dzień nad kreską. Indeks blue chips nie zdołał jednak pokonać ważnego poziomu 1800 pkt.

Publikacja: 15.02.2016 16:46

Wszystkie główne warszawskie indeksy zakończyły dzień nad kreską.

Wszystkie główne warszawskie indeksy zakończyły dzień nad kreską.

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Od początku poniedziałkowej sesji wszystkie główne parkiety na Starym Kontynencie świeciły na zielono. Dobre nastroje utrzymały się do końca notowań. Indeks grupujący największe warszawskie spółki zakończył dzień na 1,27 proc. plusie i zatrzymał się na poziomie 1787 pkt. Obroty dla całego rynku wyniosły skromne 468 mln zł.

Jeszcze lepsze nastroje panowały cały dzień na innych zachodnioeuropejskich giełdach. W momencie zakończenia handlu w Warszawie niemiecki DAX rósł o 2,84 proc. zaś francuski CAC40 zwyżkował o ponad 3 proc. Inwestorzy w Europie wyraźnie odetchnęli gdy po kilkudniowej przerwie gracze w Państwie Środka nie wykazali zbytniego zainteresowania masową wyprzedażą swoich papierów. W poniedziałek główny indeks chińskiej giełdy- Shanghai Composite stracił jedynie 0,63 proc. Jedynie, ponieważ wielu obserwatorów obawiało się dużo większych spadków.

Na uwagę zasługują również duże wzrosty na japońskim parkiecie. Po ubiegłotygodniowych spadkach Nikkei 225 zamknął się w poniedziałek na 7,16-proc. plusie. W poniedziałek Wall Street była zamknięta.

Z grona największych spółek notowanych w Warszawie najmocniej podrożały udziały spółek wydobywczych oraz banków. Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast walory Eurocashu, Asseco Poland, CCC i LPP. Podczas minionej sesji akcje ośmiu spółek wyznaczyło co najmniej roczny szczyt notowań. W tym gronie znalazły się akcji m.in.:Odlewni Polskich, Agrowillu i HubStylu.

Należy jednak pamiętać, że na Warszawskiej giełdzie nadal panuje bessa. Od majowych szczytów WIG20 stracił już 30 proc. Po poniedziałkowej sesji bilans lutego wypada dodatnio. Od początku miesiąca WIG20 i WIG zyskały odpowiednio 0,4 proc. i 0,2 proc. Po kilkumiesięcznych spadkach (styczeń był dziewiątym z rzędu spadkowym miesiącem dla WIG20) krótkoterminowe odbicie wydaje się bardzo prawdopodobne.

We wtorkowym kalendarzu makroekonomicznym nie znajdziemy zbyt wielu ważnych odczytów.

Giełda
WIG20 rysuje drugą czarną świecę
Giełda
Niejednoznaczne sygnały z rynku IPO
Giełda
Rajd i nowe rekordy krajowych indeksów zakończone realizacją zysków
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna