Ruszył pierwszy konkurs o dotacje dla związków, porozumień i stowarzyszeń samorządowych na wsparcie działań samorządów na rzecz poprawy jakości usług publicznych. Jego budżet to 20 mln zł. Pieniądze pochodzą z programu „Pomoc Techniczna 2007-2013". Celem konkursu zorganizowanego przez resort rozwoju regionalnego jest upowszechnienie idei traktowania usług publicznych jako narzędzi polityki rozwoju, wzmocnienie zdolności samorządów do świadczenia usług publicznych o wysokiej jakości i dostępności oraz wspieranie współpracy między samorządami w tym zakresie.

Związki samorządów mogą pozyskać dotacje m.in. na badania i analizy, doradztwo, szkolenia, wymianę doświadczeń oraz narzędzia informatyczne ułatwiające współpracę i porównywanie wyników działań. Wysokość dofinansowania dla jednego wnioskodawcy to minimalnie 0,5, a maksymalnie 2 mln zł. Aplikujący o dotację musi się też wykazać wkładem własnym (co najmniej 10 proc. kosztu projektu). Przedsięwzięcia muszą być realizowane na obszarze minimum czterech gmin (nie będą wliczane miasta na prawach powiatu). Muszą też w całości lub w części dotyczyć obszarów wiejskich.

- Warunki konkursu, w szczególności skierowanie go do związków samorządowych zachęcają nas do ubiegania się o te pieniądze. W przypadku sukcesu pozwolą nam one na kontynuację trwającej już wymiany doświadczeń pomiędzy naszymi samorządami – mówi „Rz" Tomasz Potkański, wicedyrektor biura Związku Miast Polskich.

– Ogłoszony przez nas konkurs ma na celu wsparcie samorządów w poprawie jakości i dostępności podstawowych usług publicznych. Chodzi m.in. o wymienione w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020 usługi edukacyjne, zdrowotne, komunikacyjne, komunalne czy kulturalne – mówi „Rz" Paweł Orłowski wiceminister rozwoju regionalnego. – Nie jest to jednak katalog zamknięty. Do konkursu mogą być zgłaszane także projekty dotyczące innego rodzaju usług publicznych o istotnym znaczeniu społecznym – dodaje. – Szczególny nacisk kładziemy na wdrożenie rozwiązań podnoszących jakość usług publicznych. Dzięki temu łatwiej będzie samorządom aplikować o środki UE w następnej perspektywie – podkreśla Orłowski.

Ministerstwo organizuje specjalne spotkania informacyjne dotyczące konkursu. Pierwsze z nich odbyło się dzis w Krakowie. Kolejne zaplanowano w Poznaniu (30 maja) i Gdańsku (1 czerwca). Termin składania wniosków upływa 3 sierpnia. Dotowane projekty trzeba zakończyć najpóźniej do końca grudnia 2014 r.