– Odrodzenie i rozwój samorządów terytorialnych stanowi jedno z największych i najważniejszych osiągnięć w całym dorobku niepodległej Polski. Cieszę się, że zainicjowany przed rokiem Kongres Samorządów staje się okazją do wręczenia przyznanej po raz pierwszy Nagrody Fundament Rzeczpospolitej im. Michała Kuleszy – napisał Bronisław Komorowski, prezydent Polski, w liście do uczestników i organizatorów uroczystości wręczania nagrody.
– Michał Kulesza samorządność uważał za fundament wolnego kraju. Głęboko wierzył w siłę społeczeństwa obywatelskiego (...), był jednym z głównych autorów reform ustrojowych, które zmieniły system rządów w Polsce. (...) – podkreślał w liście prezydent. – Serdecznie gratuluję pierwszemu laureatowi nagrody, profesorowi Jerzemu Regulskiemu. Wiem, że łączyła panów osobista przyjaźń zbudowana na tym samym fundamencie – pracy dla Rzeczpospolitej. Gdy nie było szans na samorządność, badał pan jej możliwości, odkąd stała się wyzwaniem w wolnym kraju, niestrudzenie pan o nią zabiega – napisał prezydent.
Organizatorem uroczystości oraz pomysłodawcą nagrody, wraz z rodziną Michała Kuleszy, jest Rzeczpospolita.
– Polakom brakuje autorytetów. Nie zwykliśmy też doceniać normalności, a nowoczesne, wolne, demokratyczne państwo jest normalnością. Ktoś to kiedyś wymyślił, ktoś tę naszą normalność kiedyś ułożył. To prawdziwi bohaterowie niepodległej ojczyzny. To autorytety. Michał Kulesza do nich należał – uzasadniał ideę nagrody Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej". – Takim wielkim autorytetem jest nasz pierwszy laureat, prof. Jerzy Regulski.
Wielki wkład w transformację
– Dziękuję Ewie Kuleszy i redakcji „Rzeczpospolitej" przede wszystkim za samą ideę tej nagrody upamiętniającej osiągnięcia Michała Kuleszy, bo rzeczywiście tworzył on fundament Rzeczpospolitej, z czego wszyscy dziś korzystamy. Dziękuję kapitule, że zechciała mnie wpisać na początek listy, która program nagrody inicjuje – stwierdził prof. Jerzy Regulski.