Program „Wiedza, edukacja, rozwój" (PO WER) to następca „Kapitału ludzkiego" i tak jak poprzednik jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Budżet PO WER jest jednak ponad dwa razy niższy i wynosi 5,4 mld euro (w tym prawie 4,7 mld euro z UE). Wynika to z faktu, że w latach 2014–2020 wsparcie konkretnych osób i grup przewidziano przede wszystkim w regionalnych programach operacyjnych, które są teraz dwufunduszowe, tzn. finansowane zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), jak i EFS. Pieniądze z PO WER i tak w dużej mierze trafią na poprawę sytuacji na rynku pracy (pomogą zwiększyć zatrudnienie). Wesprą też edukację, szkolnictwo wyższe, innowacje społeczne i zdrowie.
Praca dla młodych
Szczególna pomoc trafi do osób poniżej 30. roku życia pozostających bez zatrudnienia, które się nie kształcą i nie szkolą. Działania zaplanowane w programie są częścią specjalnego pakietu „Gwarancji dla młodzieży". Celem jest zapewnienie młodym dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu w cztery miesiące od zakończenia kształcenia lub utraty pracy. Pomoc otrzyma ok. 700 tys. młodych osób.
Duży nacisk położono na przeciwdziałanie wykluczeniu z rynku pracy tych młodych, którzy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji. Dlatego też dla osób opuszczających zakłady karne i areszty śledcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz dla matek przebywających w domach samotnej matki wydzielono specjalną pulę środków i pomoc będzie realizowana z poziomu centralnego.
Działaniami kierowanymi do młodych zajmą się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ochotnicze Hufce Pracy (komponent krajowy) oraz powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy (komponent regionalny). Jest na to ponad 2 mld euro.
Edukacja i zdrowie
Celem działań w obszarze szkolnictwa wyższego, na które przeznaczono ponad 1,2 mld euro, jest wspieranie jakości, skuteczności i otwartości szkolnictwa jako instrumentu budowy gospodarki opartej o wiedzę.