Organizacje pożytku publicznego mają bardziej szczegółowe sprawozdania

Fundacje i stowarzyszenia muszą składać bardziej szczegółowe sprawozdania. Inaczej stracą prawo do zbierania 1 proc. podatku

Publikacja: 28.05.2012 09:38

Organizacje pożytku publicznego mają bardziej szczegółowe sprawozdania

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Od pięciu dni organizacje pożytku publicznego mogą umieszczać swoje sprawozdania w bazie uruchomionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Problemy może im sprawić nowy wzór.

– Jest bardziej szczegółowy niż poprzedni – mówi Aneta Krawczyk z Informatorium dla organizacji pozarządowych. – Oprócz podstawowych informacji o sobie i swojej działalności organizacja będzie musiała podawać w nim szczegółowe dane dotyczące przychodów i kosztów, np. trzeba poinformować o zatrudnionych osobach i ich wynagrodzeniach z rozbiciem na czynności związane z działalnością odpłatną i nieodpłatną. Trzeba będzie też dokładnie rozliczyć środki z 1 proc. podatku.

Może to spowodować konieczność prowadzenia trochę inaczej księgowości, tak aby było łatwo w przyszłości te dane przygotować do sprawozdania, teraz natomiast oznacza sporo dodatkowej pracy.

Tak jak firma

To nie wszystko, organizacja musi też wprowadzić do bazy sprawozdanie finansowe. – Jeśli prowadzi działalność gospodarczą, składa takie jak firma – tłumaczy Aneta Krawczyk. – Jeśli nie, może sporządzić sprawozdanie w trochę prostszej formie.

Pamiętaj o terminach

– Sprawozdania trzeba złożyć w bazie do 15 lipca – wyjaśnia Adam Zaręba, starszy specjalista w Departamencie Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. – Jeśli organizacja ma inny rok obrotowy niż kalendarzowy, termin upływa 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

Niestety, nie będą już honorowane sprawozdania przekazane w wersji papierowej. Warto o tym pamiętać, bo sankcja jest dotkliwa – skreślenie z listy uprawnionych do zbierania 1 proc. podatku.

Oczywiście czeka to także te organizacje, które w ogóle nie złożą raportów z działalności.

Adam Zaręba dodaje, że sprawozdania będą weryfikowane. Jeśli będą budzić wątpliwości, ministerstwo wezwie organizację do złożenia wyjaśnień. Niezrobienie tego w wyznaczonym terminie może grozić w najgorszym wypadku utratą statusu OPP. Organizacje, które nie zamieszczą sprawozdań w bazie, zostaną wezwane do ich złożenia.

Sprawdź, komu pomagasz

Przepisy uniemożliwiające zbieranie pieniędzy z 1 proc. podatku tym, którzy nie przekazali sprawozdań, obowiązują już od 1 września 2010 r. Mimo to sporo organizacji nadal nie ujawnia informacji o swoich działaniach. Osoby, które przekazują 1 proc., powinny więc przede wszystkim sprawdzić, czy wybrana organizacja jest na aktualnej liście uprawnionych (znajduje się na stronie internetowej BIP Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl/bip).

Nie wystarczy, że figurowała na niej w latach poprzednich. Warto też przejrzeć sprawozdania, aby wiedzieć, na co wybrana fundacja lub stowarzyszenie wydaje pieniądze.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku