Trzeciemu sektorowi zadania bez przetargu zleci już nie tylko premier, ale także minister pracy i polityki społecznej. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy tego wymaga ochrona życia lub zdrowia ludzkiego albo ważny interes społeczny lub publiczny. Chodzi o to, by szybko reagować i wesprzeć władze np. w realizacji usług opiekuńczych czy w niezbędnych remontach budynków użyteczności publicznej w razie wystąpienia stanu wyższej konieczności.

Nie da się z góry określić katalogu wszelkich możliwych zdarzeń, które stanowią stan wyższej konieczności, uzasadniający ograniczenie stosowania zasady konkurencyjności. Każdorazowo będzie więc decydował o tym premier. Jeśli uzna to za uzasadnione, wyda polecenie ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego, by zlecił zadanie bez przetargu.

Według projektu sądy będą mogły pozbawiać statusu organizacji pożytku publicznego w razie otwarcia likwidacji. Organizacja nie ma wtedy już możliwości prowadzenia działalności ani korzystania z najistotniejszych uprawnień (pozyskania 1 proc. podatku). Dotychczas było to możliwe jedynie na wniosek ministra pracy i polityki społecznej.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne