Trybunał Konstytucyjny sprawdzi organizację Polskiego Związku Łowieckiego

TK odroczył wczoraj sprawę dotyczącą prawa łowieckiego, a dokładniej zakresu autonomii Polskiego Związku Łowieckiego

Publikacja: 25.07.2012 08:40

Trybunał Konstytucyjny sprawdzi organizację Polskiego Związku Łowieckiego

Foto: copyright PhotoXpress.com

Chodzi o przepisy prawa łowieckiego w zakresie, w jakim nie pozwalają odwołać się do sądu członkowi zrzeszenia ukaranemu karą łagodniejszą niż utrata członkostwa w zrzeszeniu.

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zwraca uwagę we wniosku do TK, że nie można w Polsce uprawiać łowiectwa bez przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego (liczy on ponad 100 tys. członków), do niego należy też w szczególności prowadzenie dyscyplinarnego sądownictwa łowieckiego.

Ukształtowanie stosunków między członkiem a PZŁ pozostawiono wyłącznie w kompetencji związku, państwo zrzekło się wszelkiego  wpływu na ich treść, czego nie można zaakceptować w państwie demokratycznym – wskazuje RPO.

I chociaż sądownictwo dyscyplinarne jest w PZŁ dwuinstancyjne (okręgowe sądy łowieckie i Główny Sąd Łowiecki), zdaniem RPO także w innych sprawach, np. z karą zawieszenia w prawach członka do trzech lat, obwiniony powinien móc odwołać się do sądu państwowego. Zasady i warunki ponoszenia odpowiedzialności dyscyplinarnej, która ma represyjny charakter, powinny być uregulowane w ustawie.

Ponieważ jednak wczoraj przedstawiciel RPO rozszerzył listę wzorców konstytucyjnych, według których zaskarżone przepisy mają być zbadane, TK dał stronom czas na zajęcie stanowiska (sygnatura akt K 21/11).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo