Kwestia odpowiedzi na globalne wyzwania zrównoważonego rozwoju poprzez odpowiednie zarządzanie czynnikami środowiskowymi, społecznymi oraz dotyczącymi ładu korporacyjnego (ESG, ang. environmental, social and governance) zyskuje coraz większe znaczenie.
Trend ten potęguje presja otoczenia – w tym zmieniające się oczekiwania inwestorów, sektora finansowego, konsumentów, rosnąca świadomość społeczna i idąca za tym obawa o pogorszenie wizerunku firmy oraz zmiany prawne.
Legislacyjne roszady
W kwietniu tego roku Komisja Europejska opublikowała projekt nowej dyrektywy Corporate Sustainability Reporting Directive, która zastąpi dotychczasową dyrektywę w sprawie ujawniania informacji niefinansowych (ang. non-financial reporting directive).
– Podstawą do zmiany dyrektywy NFRD jest Europejski Zielony Ład, który ma się przyczynić do inkluzywnej i zrównoważonej gospodarki UE – podkreśla Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Dodaje, że jednym z istotnych instrumentów służących osiągnięciu tych celów ma być zapewnienie raportowania przez przedsiębiorstwa istotnych, porównywalnych i wiarygodnych informacji na temat zrównoważonego rozwoju.
Proponowany projekt nowej dyrektywy zakłada między innymi rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do raportowania. Jak wyjaśnia Polska Izba Biegłych Rewidentów, na początku obowiązkiem ujawniania danych niefinansowych będą objęte wszystkie duże spółki i duże grupy kapitałowe – od 1 stycznia 2024 (czyli za rok 2023).