W ramach XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyła się dyskusja dotycząca roli i znaczenia gazu ziemnego w transformacji energetycznej. Wśród jej uczestników panowała pełna zgoda – gaz odegra kluczową rolę w procesie przechodzenia na czystsze źródła energii.
– Transformacja postępuje. To nie jest mrzonka, to się dzieje. Spółki Skarbu Państwa, rząd, biznes, wszyscy uczestniczą w tym procesie. Trzeba oczywiście zwracać uwagę na wyzwania. Rola gazu będzie ogromna, zwłaszcza w dekarbonizacji systemów ciepłowniczych – mówił Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.
Zwrócił uwagę na zdywersyfikowane źródła dostaw gazu, podkreślał również potencjał rozwoju rynku biogazu. Uspokajał przy tym, że nie ma ryzyka uzależnienia się od jednego źródła energii czy ciepła.
– Będą inwestycje w atom, odnawialne źródła energii na morzu i lądzie, w wodór. Nie wpadniemy w gazową pułapkę – dodał wiceminister.
Polska lata temu podjęła działania, by zdywersyfikować dostawy gazu. Mamy terminal LNG w Świnoujściu, którego moce są obecnie rozbudowywane do 8,3 mld m sześc. Trafiają tu dostawy gazu skroplonego m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kataru i Norwegii.