Białkowski: Zdrowa Firma to wsparcie dla pracodawców w pozyskaniu i utrzymaniu najlepszych pracowników

Lepsza opieka nad zdrowiem pracownika – fizycznym, psychicznym i społecznym - poprawia jego wydajność. Zmniejsza także jego absencję, a to się przekłada na oszczędności dla pracodawcy. Nawet 1245 zł rocznie na każdego pracownika objętego opieką Medicover - mówi Artur Białkowski, Dyrektor Zarządzający Pionem Usług Biznesowych, członek zarządu Medicover, wiceprezes Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Publikacja: 08.09.2023 14:24

Jak ocenia pan funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce?

Cały czas borykamy się z długiem zdrowotnym, który jest konsekwencją pandemii. Na szczęście system ochrony zdrowia w Polsce składa się z dwóch podmiotów: pracodawców prywatnych i podmiotu publicznego. Możemy się uzupełniać, współpracować, zapewnić lepszą opiekę pacjentom i dbać o ich zdrowie. Popyt na usługi medyczne cały czas rośnie, koszty niestety też. Mamy trochę wyzwań.

Co oprócz kosztów?

Dostęp do kadry medycznej niestety też się nie zmienia. Słyszymy, że ostatnio otworzono dużo nowych miejsc na uczelniach na kierunkach medycznych, ale te osoby będą gotowe do świadczenia pracy dopiero za kilka lat. Na razie dalej będziemy mierzyli się z brakiem wystarczającej liczby lekarzy i pielęgniarek.

A Polacy uwielbiają chodzić do lekarza. Na tle innych krajów europejskich należymy do tych, którzy częściej korzystają z opieki lekarskiej. Jednocześnie liczba lekarzy na 1000 mieszkańców plasuje nas raczej na końcu stawki.

Wydawałoby się, że problemy kadrowe dotyczą sektora publicznego. Prywatnego też?

Dotyczą obu sektorów w różnej mierze. Trwa konkurencja, bo każdy chce mieć najlepszych lekarzy.

Jaki obraz zdrowia Polaków wyłania się z corocznego raportu Medicover „Praca.Zdrowie.Ekonomia”?

Jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. To więcej wyzwań zdrowotnych. Ponadto pandemia przełożyła się na większe problemy z układem ruchu. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy. Ponadto, pracując w domu, częściej korzystamy z krzeseł, które nie zawsze są odpowiednio wyprofilowane i wygodne, stąd też pojawiają się problemy z układem szkieletowym, których także mamy więcej.

Widać też duży wzrost liczby przypadków problemów psychicznych. W porównaniu do 2019 r. liczba rozpoznań wzrosła aż o 86 proc.

Obserwujemy także wydłużenie sezonu infekcyjnego. Jednocześnie wydłuża się czas trwania infekcji, które w wielu przypadkach mają poważniejszy przebieg. Choruje też więcej osób. Obciążenie podmiotów ochrony zdrowia jest wtedy większe.

Państwa firma zaangażowała się w koncept Zdrowej Firmy. Na czym on polega?

Medicover jest autorem konceptu Zdrowej Firmy. We współpracy z przedsiębiorcami zastanawialiśmy się, jak spowodować, żeby oferta pracodawcy była na tyle atrakcyjna, żeby pozyskiwać i utrzymywać najlepszych pracowników. I właśnie koncept Zdrowej Firmy ma w tym pomagać. Zakłada on holistyczną opiekę nad zdrowiem pracownika - jest medycyna prewencyjna i interwencyjna, ale mówimy też o pakietach sportowych, rozwiązaniach dietetycznych czy platformie benefitowej. Ta ostatnia ma pomóc pracownikom w budowaniu relacji społecznych, które poluzowały się w czasach pandemii i wymuszonej izolacji. Jeśli pracodawca będzie wspierać zdrowie i well-being pracownika, pracownik będzie bardziej zmotywowany, mniej zestresowany, a dzięki platformie benefitowej i sportowej będzie miał odskocznię od codzienności. Lepsza opieka nad zdrowiem – fizycznym, psychicznym i społecznym - pracownika poprawia jego wydajność. Zmniejsza jego absencję, a to się przekłada na oszczędności dla pracodawcy. Nawet 1245 zł rocznie na każdego pracownika objętego opieką Medicover.

Inwestujecie w aktywność sportową?

Od lat inwestujemy w sport. Medicover obecnie ma ponad 130 klubów sportowych w całej Polsce, ponadto mamy ofertę Medicover Sport dla pracodawców oraz osób indywidualnych. Promujemy sport i zachęcamy wszystkich do regularnej aktywności fizycznej, gdyż jest to ważny element profilaktyki zdrowotnej i dbania o zdrowie, poprawia odporność, przeciwdziała problemom z układem ruchu. Sport wpływa też pozytywnie na sferę mentalną. Sport to zdrowie.

- notował: Grzegorz Balawender

PARTNER RELACJI: MEDICOVER

Jak ocenia pan funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce?

Cały czas borykamy się z długiem zdrowotnym, który jest konsekwencją pandemii. Na szczęście system ochrony zdrowia w Polsce składa się z dwóch podmiotów: pracodawców prywatnych i podmiotu publicznego. Możemy się uzupełniać, współpracować, zapewnić lepszą opiekę pacjentom i dbać o ich zdrowie. Popyt na usługi medyczne cały czas rośnie, koszty niestety też. Mamy trochę wyzwań.

Pozostało 87% artykułu
Materiał partnera
Smart city to również elektromobilność
ROZMOWA
Ponichtera: Innowacje w centrach danych dla zrównoważonego rozwoju
Interview
Ponichtera: Innovation in data centres for sustainable development
ROZMOWA
Jamiołkowski: Szczególny moment transformacji branży tytoniowej
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Interview
Jamiołkowski: A special moment of transformation for the tobacco industry