– Najważniejsze jest teraz wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej – podkreślał Sławomir Gadomski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podczas panelu „Onkologia – profilaktyka, diagnostyka, terapia" w trakcie Forum Ekonomicznego.
Jak zaznaczał wiceminister, ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej można by nazwać ustawą o jakości w onkologii. Dotyczy ona bowiem działań, którymi resort zdrowia chce poprawić jakość leczenia – w tym wprowadzenia mierników jakości. Ministerstwo stawia sprawę jasno – jeśli ośrodki nie będą przestrzegać wskaźników jakości, to zostanie w nich wdrożony program naprawczy, jeśli zaś to nie pomoże, to ryzykują utratę kontaktu z NFZ.
– Największym wyzwaniem jest zapewnienie pacjentom dostępu do dobrej jakościowo opieki onkologicznej – mówił Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, które uczestniczyło w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Zwracał uwagę, że pilotaż – który był trudnym procesem – pomógł zdobyć niezbędne do przeorganizowania onkologii konkretne dane. Dużym wzywaniem będzie teraz koordynacja, czyli wdrożenie KSO jako rozwiązania systemowego.
Potrzebna profilaktyka
Marcin Bruszewski, dyrektor generalny Rynków Direct CEE w Philips Health Systems, podkreślił, że w czasie pandemii, która zatrzymała potencjalnych pacjentów onkologicznych w domach, onkologia nabrała jeszcze większego znaczenia. Teraz jest najwyższy czas na wzmocnienie walki z nowotworami, a nowa strategia europejska oraz narodowa strategia onkologiczna stanowią drogowskaz, jakie działania należy podjąć, aby ta walka była jak najbardziej skuteczna.
Marcin Bruszewski podkreślił także, że Philips, jako lider w zakresie nowych technologii medycznych, intensywnie pracuje nad innowacjami, które pomogą w poprawie wykrywalności tej choroby oraz zarządzania procesem jej leczenia.